Większość mam na świecie obchodzi dziś swoje święto. Dlaczego nie w Polsce?

Świat
Większość mam na świecie obchodzi dziś swoje święto. Dlaczego nie w Polsce?
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
W tradycji powojennej na całym świecie utrwalił się zwyczaj wręczania mamom kwiatów z okazji ich święta

Dzień Matki w większości państw na świecie przypada w drugą niedzielę maja. Tego dnia świętują mamy z Australii, obu Ameryk, wielu państw Azji, Afryki i Europy. Polska jest jedynym krajem, który obchodzi Dzień Matki 26 maja.

Święto mam obchodzone jest na całym świecie w rozmaitych terminach, jednak w większości krajów termin ten przypada na miesiące wiosenne, przede wszystkim na maj.

 

Właśnie w drugą niedzielę maja Dzień Matki celebruje najwięcej państw, w tym m.in. Stany Zjednoczone, gdzie zapoczątkowano współczesną tradycję obchodów tego święta. W 1914 roku dzień ten został ustanowiony świętem narodowym w USA i w tym kształcie rozprzestrzenił się na inne kraje: Niemcy, Austrię, Danię, Holandię, Czechy czy Ukrainę, a także Australię i wiele państw Azji i Afryki.

 

Alternatywne terminy

 

Wielka Brytania rozwijała równolegle własną tradycję, która była silnie powiązana z życiem religijnym. Do dziś Dzień Matki przypada tam w czwartą niedzielę wielkiego postu. Wtedy też świętuje Irlandia i Nigeria - dawna brytyjska kolonia.

 

ZOBACZ: Samotność rodzica. „Nie widziałem córek od 81 dni”

 

Polska jest jedynym krajem, który obchodzi to święto w stałym terminie 26 maja. Tradycja ta utrwaliła się w okresie powojennym. W międzywojniu data Dnia Matki była ruchoma i przypadała w różne niedziele maja, a organizacją obchodów zajmował się Polski Czerwony Krzyż.

 

Współcześnie na całym świecie Dzień Matki świętuje się przede wszystkim przez wręczanie mamom podarunków, laurek lub kwiatów oraz wszystkiego, co może wyrazić miłość, wdzięczność i przywiązanie.

 

W niektórych krajach, jak na przykład w Rosji lub Chinach, Dzień Matki obchodzi się razem z Dniem Kobiet.

bia/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie