Dzień Matki. "Życzymy mamom, żeby ich miłość, trud i oddanie przyniosły jak najwięcej satysfakcji"

Polska
Dzień Matki. "Życzymy mamom, żeby ich miłość, trud i oddanie przyniosły jak najwięcej satysfakcji"
prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli "najlepsze życzenia i gratulacje" wszystkim mamom z okazji ich święta przypadającego w sobotę. "Życzymy mamom, żeby ich miłość, trud i oddanie przynosiły jak najwięcej satysfakcji" - napisali w liście. Życzenia z okazji Dnia Matki złożył też na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Z okazji dzisiejszego święta składamy wszystkim Mamom nasze najlepsze życzenia i gratulacje" - czytamy w liście pary prezydenckiej zamieszczonym w sobotę na stronie Kancelarii Prezydenta. "Macierzyństwo to jedno z najbardziej naturalnych, a zarazem najbardziej niezwykłych ludzkich doświadczeń. To miłość i odpowiedzialność, to trud i wyzwanie, to radość i szczęście, które przeżywa się codziennie inaczej, codziennie na nowo" - napisał prezydent wraz z pierwszą damą.

 

Para prezydencka zaznaczyła, że wie "ile wysiłku kosztuje wychowanie dziecka". Jest to - jak wskazali - "troska o zdrowie, edukację, budowanie relacji - to codzienna żmudna praca, która wymaga wielkiego zaangażowania, nierzadko wyrzeczeń i poświęcenia". Podkreślili, że jest to również "radość z osiągnięć własnych dzieci, ale też towarzyszenie im w porażkach" oraz "obserwowanie, jak rozwijają się i rosną, ale także bycie razem w ciężkich chwilach". "To głęboka więź, ale również szkoła wybaczania i godzenia się z rzeczywistością" - dodali.

 

"Żeby przeważały radości, dominowały jasne strony"

 

Para prezydencka życzyła "wszystkim Mamom, żeby Ich miłość, trud i oddanie przynosiły jak najwięcej satysfakcji", a także "żeby zawsze więcej było sukcesów, żeby przeważały radości, żeby dominowały jasne strony". "Życzymy Paniom szczęścia, bo szczęśliwe i dumne Mamy to szczęśliwa Polska" - napisali w liście.

 

Prezydent i pierwsza dama przypomnieli również, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości i z tej okazji wspominane są postacie m.in. "wybitnych polityków, dowódców, pisarzy, artystów, którym zawdzięczamy przetrwanie polskiej kultury, tożsamości i powrót na mapę Europy po stu dwudziestu trzech latach niewoli". "Dziś jednak chcemy podkreślić, jak wielka w tym wszystkim była zasługa polskich Mam, które dbały o zachowanie polskości, uczyły swoje dzieci - często wbrew surowym zakazom - języka polskiego, mówiły o polskiej historii, przekazywały tradycję" - zaznaczyli. "Za to wszystko jesteśmy Im bardzo wdzięczni" - napisali.

 

Para prezydencka podziękowała mamom "które dzisiaj wychowują swoje dzieci, oraz tym, których dzieci są już dorosłe" podkreślając, że "razem tworzymy wielką wspólnotę Polaków w kraju i za granicą - blisko sześćdziesiąt milionów ludzkich historii, z których każda zaczyna się tak samo: od macierzyństwa". "Za ten prawdziwy, najcenniejszy skarb bardzo dziś wszystkim Paniom dziękujemy" - dodali w liście.

 

Życzenia matkom za pośrednictwem mediów społecznościowych złożyli premier Mateusz Morawiecki i inni politycy.

 

 

 

 

 

Najlepsza Mama na świecie. #mothersday #Poland #dzienmatki #dzienmatki2018 #mother

Post udostępniony przez Donald Tusk (@donaldtusk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polskie matki coraz lepiej wykształcone


Jak podał w sobotę Główny Urząd Statystyczny, ponad połowa Polek (51,7 proc.), które zostały matkami w 2017 r. miało wyższe wykształcenie, a w 1990 r. było to jedynie 6,1 proc.

 

Tylko 6,1 proc. kobiet, które urodziły dziecko w 2017 r. miało wykształcenie gimnazjalne, podstawowe czy niepełne podstawowe. 27 lat wcześniej te dane wyglądały zgoła inaczej - wyższym wykształceniem legitymowało się jedynie 6,1 proc., średnim i policealnym - 39,9 proc. (w 2017 r. było to 32,5 proc.). 35,9 proc. kobiet, które urodziły dziecko w 1990 r. miało wykształcenie zasadnicze zawodowe - w 2017 r. 9,7 proc.

 

W stosunku do 1990 roku zdecydowanie zmienił się wiek macierzyństwa. 33,6 proc. kobiet, które rodziły w 2017 r. miało między 30-34 lata, w 1990 r. udział kobiety w tym przedziale wiekowym był niemal dwa razy mniejszy i wynosił 17,4 proc.

 

33 proc. rodzących w 2017 r. miało między 25 a 29 lat (w 1990 r. 29,3 proc.) Zdecydowanie zmienił się udział rodzących w wieku 20-24 lata. O ile w 1990 r. było to 36,4 proc., to 27 lat później jedynie 13,9 proc. Zmiana widoczna jest również w przypadku najmłodszych matek. W 2017 r. tylko 2,5 proc. kobiet, które urodziły dziecko miało 19 lat lub mniej. W 1990 r. takich matek było 8 proc. W przypadku pań, które zostały matkami powyżej 40. roku życia też zaszła zmiana - w 2017 r. stanowiły 2,7 proc. rodzących, w 1990 r. - 1,6 proc.

 

PAP

mr/prz/mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze