Rośnie zasięg epidemii koronawirusa w Polsce. Nowe przypadki i kolejne zgony

Polska
Rośnie zasięg epidemii koronawirusa w Polsce. Nowe przypadki i kolejne zgony
PAP/Tytus Żmijewski
Na zdjęciu: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy.

Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce zaraziło się tą chorobą 15 tys. 651 osób, a zmarło 785 chorych. W sumie resort zdrowia poinformował w sobotę o 288 zachorowaniach i 9 zmarłych pacjentach, u których stwierdzono zakażenie wirusem.

Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Woj. śląskie: chorych jest kolejnych 75 osób

 

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: śląskiego (75), mazowieckiego (34), łódzkiego (16), dolnośląskiego (14), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1), pomorskiego (1) i świętokrzyskiego (1).

 

 

Śmierć kolejnych 8 osób chorych na Covid-19

 

Zmarli na koronawirusa, to według resortu zdrowia: 69-letnia kobieta w Bolesławcu, 69-letni mężczyzna w Krakowie, 93-letnia kobieta w Gdańsku, 75-letni i 82-letni mężczyźni w Radomiu, 65-letni mężczyzna z Warszawy, 92-letnia kobieta w Wolicy i 78-letni mężczyzna w Poznaniu. Ministerstwo podało, że większość tych osób miała choroby współistniejące.

 

 

Korekta wykazu zmarłych wskutek epidemii

 

Resort zdrowia poinformował również, że w związku z przekazanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach raportem dotyczącym trzech zdublowanych przypadków zakażonych w woj. śląskim z 8 maja, zostały one odjęte ze statystyk.

 

 

Ponad 17 tys. testów w ciągu doby

 

Resort poinformował w sobotę, że w ciągu doby wykonano w Polsce ponad 17,1 tys. testów na koronawirusa. W sumie przebadano w Polsce 460 tys. 686 próbek. Liczba przebadanych osób wyniosła 421 tys. 168. W sumie do popołudnia w sobotę testy potwierdziły zakażenie u 15 tys. 510 osób.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

 

Kwarantanna narodowa trwa od marca

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Szpitale i laboratoria walczą o szczepionką na koronawirusa. Cyberprzestępcy nie oszczędzą nikogo

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus zaatakował najpierw Chiny

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie