Jasna Góra ma nowego przeora

Polska
Jasna Góra ma nowego przeora
Twitter/JasnaGoraNews
O. Samuel Pacholski został 131 przeorem Jasnej Góry

O. Samuel Pacholski został nowym przeorem Jasnej Góry - poinformowało w sobotę biuro prasowe sanktuarium. Zastąpił o. Mariana Waligórę, po jego dwóch trzyletnich kadencjach na tym stanowisku.

Jak przekazało w sobotę biuro prasowe Jasnej Góry, decyzję o wyborze nowego przeora podjął generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, wraz z zarządem generalnym (definitorium) zakonu.

 

"Do zadań przeora należy przede wszystkim troska o całokształt funkcjonowania tego jednego z najbardziej znanych w świecie maryjnego sanktuarium, zarówno w wymiarze duszpasterskim - służba pielgrzymom, jak i zakonnym. Kadencja przeora trwa trzy lata" - zaznaczono w informacji biura.

 

ZOBACZ: Kard. Nycz zaapelował o ochronę państwa prawa. "Bycie sumieniem narodu jest misją Kościoła"

 

Zgodnie z przytoczonym w niej życiorysem, o. Samuel Pacholski (noszący imię chrzcielne Paweł), ma 48 lat; paulinem jest od 27 lat., a kapłanem od 21 lat. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej.

 

Posługiwał w Wieruszowie, na Jasnej Górze, w Łukęcinie, w Toruniu i w Warszawie. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii św. Józefa w Świdnicy. Od 2014 r. jest członkiem komisji duszpasterskiej zakonu paulinów.

Od listopada 2018 o. Pacholski jest dyrektorem wydawnictwa "Paulinianum", z siedzibą na Jasnej Górze. Pełni tam również funkcję opiekuna dzieł duchowych, prowadzonych przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia. Związany jest z takimi działaniami i organizacjami, jak Neokatechumenat i stowarzyszenie "Spotkania małżeńskie".

 

Zakon powstał w XIII w.

 

Jasnogórscy przeorowie mianowani są od początków powstania częstochowskiego sanktuarium – od 1382 r. O. Pacholski jest 131. przeorem. Wraz z nim trzyletnią kadencję zainauguruje nowy zarząd.

 

Paulini są obecni w kilkunastu krajach; poza Polską m.in. w Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, Chorwacji i Australii. Zakon powstał w XIII w. na Węgrzech. Do Polski paulini przybyli w 1382 r., zakładając swój pierwszy klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Obecnie mieszka tam ponad stu, spośród ponad 500 ojców i braci tego zakonu we wszystkich wspólnotach na świecie.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie