Rezygnują z ograniczeń. Kompromis efektem 15-godzinnych obrad liderów wszystkich partii

Świat
Rezygnują z ograniczeń. Kompromis efektem 15-godzinnych obrad liderów wszystkich partii
PAP/EPA/Philip Davali
"Sytuacja wciąż jest poważna i chociaż dziś się uśmiechamy, muszę podkreślić, że mamy do czynienia z wirusem i nie możemy z nim negocjować" - podkreśliła premier, ogłaszając harmonogram znoszenia restrykcji

Liderzy wszystkich partii politycznych zasiadających w duńskim parlamencie obradowali wspólnie przez 15 godzin, aby opracować kompromisowe porozumienie w sprawie stopniowego otwarcia kraju w nadchodzących dniach. Komentatorzy piszą o "niesamowitym pokazie zarządzania opartego na współpracy".

- Nadal utrzymujemy, że znoszenie restrykcji musi przebiegać w sposób bezpieczny z punktu widzenia zdrowia publicznego - podkreśliła premier Danii Mette Frederiksen, ogłaszając w czwartek wypracowane ustalenia. - Ale otwieramy się, aby przynieść korzyści duńskiej gospodarce, duńskim przedsiębiorstwom, a zatem także duńskim pracownikom - zaznaczyła polityk.  

 

"Z wirusem nie możemy negocjować"

 

Frederiksen podkreśliła, że harmonogram wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią nadal zależy od tego, czy Duńczycy będą stosowali się do zasad dystansu społecznego i wytycznych higienicznych. - Sytuacja wciąż jest poważna i chociaż dziś się uśmiechamy, muszę podkreślić, że mamy do czynienia z wirusem i nie możemy z nim negocjować - stwierdziła duńska premier.

 

ZOBACZ: Sukces Słowacji. Miniona doba bez nowych zakażeń

 

- Musimy zachowywać dystans i postępować zgodnie z wytycznymi władz. Jeśli to zrobimy, będziemy dążyć do stopniowego i większego otwarcia duńskiego społeczeństwa. Musimy zachowywać się solidarnie z tymi, którzy są w grupie największego ryzyka, u których zakażenie wiąże się z wysokim ryzykiem zgonu - oświadczyła szefowa gabinetu.

 

"Niesamowity pokaz zarządzania opartego na współpracy"

 

Komentatorzy w mediach społecznościowych nazywają ponadpartyjne porozumienie "niesamowitym pokazem zarządzania opartego na współpracy".

 

 

Najpierw sport, potem zakupy, restauracje i szkoły

 

Liderzy ugrupowań zasiadających w parlamencie ustalili, że jako pierwszy odmrożony zostanie profesjonalny sport, jednak wszelkie rozgrywki i pokazy będą się odbywały bez udziału publiczności.

 

W poniedziałek zostaną otwarte sklepy i centra handlowe, których działalność w czasie lockdownu została ograniczona.

 

18 maja duńscy uczniowie w wieku od 11 do 18 lat będą mogli wrócić do szkoły. Wtedy też zostaną otwarte restauracje, kawiarnie i bary, a także biblioteki, kościoły, meczety, synagogi i inne instytucje religijne.

 

Do 1 czerwca rząd zobowiązał się ogłosić swoje plany przedłużenia lub zniesienia tymczasowych kontroli granicznych i zakazów wjazdu do kraju.

bia/hlk/ thelocal.dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie