Ponad 100 nowych przypadków zakażeń na Śląsku. Najnowsze dane

Polska
Ponad 100 nowych przypadków zakażeń na Śląsku. Najnowsze dane
PAP/Marcin Bielecki
Mobilny punkt poboru wymazów Test&GO przygotowany przez żołnierzy.

Mamy 187 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 20 osób - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zakażeń wzrosła 15 366, natomiast ofiar śmiertelnych do 776. W ciągu doby wykonano ponad 17,5 tys. testów.

Przypadki dotyczą województw: śląskiego (108), dolnośląskiego (23), mazowieckiego (22), łódzkiego (14), opolskiego (7), małopolskiego (5), wielkopolskiego (5), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1).

 

MZ poinformowało także o śmierci 20 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-K, 81-K Wolica, 79-M Gdańsk, 83-M Łódź, 90-M, 86-K Bytom, 70-M Kędzierzyn Koźle, 72-K Poznań, 85-M Warszawa, 70-K Łomża (mieszkanka woj. mazowieckiego), 85-K Grudziądz, 74-M, 79-K, 78-K, 85-M, 71-K, 70-M Wrocław, 89-K Bolesławiec, 97-K Starachowice, 82-K Racibórz.

 

Większość osób miała choroby współistniejące.

 

W związku z przekazanym przez WSSE Łódź raportem dotyczącym 21 błędnie zaraportowanych przypadków z dnia 7 maja, odjęło je ze statystyk.

 

 

Wcześniej w piątek resort informował o 153 przypadkach zakażeń i jednej ofierze śmiertelnej. 

 

W ciągu doby wykonano ponad 17,5 tys. testów.

 

 

Luzowanie ograniczeń

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki. Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek.

 

ZOBACZ: Nawet 200 mutacji koronawirusa?

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie