Szef MSZ ustalił szczegóły przyjazdu pracowników sezonowych z Ukrainy

Polska
Szef MSZ ustalił szczegóły przyjazdu pracowników sezonowych z Ukrainy
Polsat News
W rozmowie telefonicznej minister Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba omówili kwestię przyjazdu do Polski pracowników sezonowych

Kwestia przyjazdu do Polski pracowników sezonowych, wznowienie pracy konsulatów Polski na Ukrainie i zagadnienia związane z COVID-19 były tematami czwartkowej rozmowy telefonicznej szefów MSZ Polski i Ukrainy Jacka Czaputowicza i Dmytro Kułeby - poinformowało MSZ. Tymczasem trwają przygotowania do zorganizowania lotów czarterowych dla pracowników z Ukrainy.

"W rozmowie telefonicznej minister Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba omówili kwestię przyjazdu do Polski pracowników sezonowych, wznowienia pracy konsulatów Polski na Ukrainie i zagadnienia COVID-19" - podkreśliło MSZ na Twitterze.

 

Jak zaznaczono, "ministrowie potwierdzili poparcie dla dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego przed czerwcowym Szczytem Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie".

 

Pracowników ściąga polska firma

 

- Pracujemy nad uruchomieniem serii lotów czarterowych zarówno dla swoich pracowników z Ukrainy, oraz dla tych, którzy posiadają wizy i chcą dostać się do pracy w Polsce - powiedział dyrektor generalny polskiej firmy Gremi Personal, Tomas Bogdevic. Jak zaznaczył, "pierwszy lot wystartuje z Kijowa do Warszawy 24 maja, a jeśli uda nam się wcześniej dopiąć wszystkich formalności, termin może być przyśpieszony". - Loty obsłuży ukraińska linia lotnicza UIA - dodał.

 

Wskazał, że zgodnie z wymogami władz ukraińskich ze wszystkimi pracownikami korzystającymi z lotu czarterowego zawarte zostały długoterminowe umowy o pracę w Polsce, a także zostały im zapewnione ubezpieczenia zdrowotne, w tym na wypadek zachorowania na COVID-19. Jak oświadczył właściciel Gremi Personal Evgenij Kirichenko, "przeloty czarterowe dla naszych pracowników organizujemy bezpłatnie, a firma bierze na siebie organizację 14-dniowej kwarantanny dla ukraińskich pracowników, którą należy odbyć w Polsce".

 

ZOBACZ: Wizy pracownicze dla Ukraińców od środy? Odpowiedź na apele o pracę sezonową

 

Wskazał, że zapotrzebowanie od polskich firm na pracowników z Ukrainy jest ogromne. - Również nasi pracownicy, którzy tymczasowo wyjechali na Ukrainę po zamknięciu granic, chcą wrócić, ale nie mogą z powodu trudności z przekroczeniem granicy lądowej - powiedział.

 

O powrót ukraińskich pracowników apelowali polscy przedsiębiorcy, przede wszystkim z branży rolnej. Np. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przestrzegała pod koniec marca, że bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Również organizacje przetwórców owoców i warzyw zwracały się do premiera z prośbą o wprowadzenie ułatwień w pozyskaniu pozwoleń na pracę i w przekraczaniu granicy przez pracowników sezonowych, zwłaszcza z Ukrainy.

 

Z kolei BCC wskazywało na budownictwo, w którym największym problemem jest odpływ pracowników przede wszystkim z Ukrainy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie