Liczba osób zakażonych w Polsce zbliża się do 15 tysięcy. Kolejne ofiary śmiertelne

Polska
Liczba osób zakażonych w Polsce zbliża się do 15 tysięcy. Kolejne ofiary śmiertelne
PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Mamy 158 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (78), dolnośląskiego (28), wielkopolskiego (23), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4),- poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarły cztery kolejne osoby. Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych wzrosła do 737.

Resort zdrowia poinformował również o kolejnych ofiarach śmiertelnych. Ostatnie doby zmarły cztery osoby, a liczba wszystkich ofiar śmiertelnych wzrosła do 737.

 

Wszystkie zmarłe osoby, o których resort poinformował w czwartek rano, miały choroby współistniejące.

Ministerstwo Zdrowia w dziennym raporcie podało, że w szpitalach przebywa obecnie 2711 pacjentów chorych na COVID-19. 4862 osoby wyzdrowiały. 103 913 osób objętych jest kwarantanną, a 16765 nadzorem epidemiologicznym. 

 

 

Luzowanie ograniczeń

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki. Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie