Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/NEIL HALL / POOL
Wejście na oddział intensywnej opieki medycznej w Royal Papworth Hospital w Cambridge, Wielka Brytania

Liczba osób zakażonych w Polsce zbliża się do 15 tysięcy, zmarły kolejne cztery osoby. W naszym kraju od środy mogą działać przedszkola i żłobki, ale otwarto niewiele ponad 1600 z 22 000 placówek, przeważnie w małych miejscowościach. Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 3,8 mln osób. Śledźcie naszą relację "minuta po minucie".

grz/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Przedsiębiorcy złożyli ponad 3 mln 172 tys. wniosków o pomoc z w ramach tarczy antykryzysowej - podał w czwartek resort rozwoju. Najwięcej wniosków, bo ponad 1,5 mln dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 324 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 22 osobach zmarłych. Łącznie, od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek, zakażenie potwierdzono u 15 tys. 47 osób, z których 755 zmarło.

W ciągu minionej doby wykonano ponad 15,5 tys. testów na obecność koronawirusa.

Pierwszy test na Covid-19 zrobiony masowo u pracowników szpitala w podmadryckim Alcorcon potwierdził, że jeden na trzech członków personelu jest chory, ale większość nie ma objawów infekcji - pisze w czwartek "El Mundo". Według gazety oznacza to, iż liczba zakażeń w służbie zdrowia może być wyższa od oficjalnej.

Badanie z udziałem 2914 osób, czyli 90 proc. załogi szpitala, dowiodło, że ponad 50 proc. jego uczestników, u których stwierdzono obecność koronawirusa w organizmie, nie ma żadnych symptomów choroby.

Udowodniono też, że łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 jest w tej podmadryckiej placówce medycznej 814 osób, a nie jak pierwotnie przypuszczano 401.

27 proc. rodziców deklaruje potrzebę skorzystania z opieki przedszkolnej dla swoich dzieci – wynika z ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich przedszkolaków przez stołeczny ratusz. Jak wyjaśniła rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, urząd miasta rozesłał ankiety do rodziców warszawskich przedszkolaków w poniedziałek.

Jak poinformowała, miasto otrzymało ankiety z 525 placówek. Wynika z nich, że rodzice 15 401 dzieci zadeklarowali udział dziecka w zajęciach w przedszkolu, gdy tylko placówki będą uruchomione. Ankiety pokazują również, że największe zainteresowanie posłaniem dziecka do przedszkola jest na Pradze-Południe, na Mokotowie, na Woli i na Targówku.

Gałecka podkreśliła, że zgodnie z wytycznymi GIS Warszawa może uruchomić 21 529 miejsc. Powodem ograniczeń jest ustalona liczba dzieci w grupie, która nie może przekroczyć 12 osób i konieczność zapewnienia 4 metrów kwadratowych powierzchni na jedno dziecko.

Zespoły rosyjskich lekarzy wojskowych zakończyły w czwartek misję pomocy w walce z epidemią we Włoszech. Około stu wirusologów i epidemiologów pracowało w szpitalach na północy kraju od końca marca. Misji tej towarzyszyły polemiki na temat intencji Moskwy.

- Najlepszą odpowiedzią na te polemiki są konkretne działania, liczba osób, które zostały wyleczone, i wielkość powierzchni, jakie zdezynfekowaliśmy - powiedział ambasador Rosji we Włoszech Siergiej Razow w Bergamo w Lombardii podczas ceremonii z okazji zakończenia rosyjskiej misji pomocowej, złożonej z ośmiu zespołów medycznych. Miała ona hasło "From Russia with love". Rosjanie pracowali w tym mieście, a także między innymi w Cremonie i Brescii.

W dniu zakończenia działań zespołów rosyjskich lekarzy włoski minister obrony Lorenzo Guerini zatelefonował do swego odpowiednika w Moskwie Siergieja Szojgu, by podziękować mu za "szybkie i sprawne udzielenie pomocy w pierwszych tygodniach kryzysu" na tle epidemii koronawirusa - podał resort w Rzymie w wydanej nocie. Przytoczył słowa Gueriniego: było to "wsparcie profesjonalne i doceniane przez lokalne społeczności".

Fot. PAP/EPA/TIZIANO MANZONI

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zachorowały na Covid-19 kolejne 533 osoby oraz odnotowano 16 nowych ofiar śmiertelnych - poinformował w czwartek resort zdrowia tego kraju. Podano też, że w Portugalii zmarło już ogółem 1105 pacjentów z koronawirusem.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji w Lizbonie Antonio Sales, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, podczas ostatnich 24 godzin liczba infekcji koronawirusem w Portugalii zwiększyła się o 533 do 26 715. W ciągu wcześniejszej doby stwierdzono 480 zakażeń.

Dodał, że znacząca liczba dotychczasowych infekcji miała miejsce w domach seniorów. - Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziliśmy już w 251 domach spokojnej starości, czyli w około 10 proc. takich placówek w kraju - ujawnił Sales.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem zanotowano 16 nowych zgonów spowodowanych zachorowaniem na Covid-19. Dobę wcześniej było ich 15.

913 nowych przypadków infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby; zmarły kolejne cztery osoby - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez resort zdrowia. Liczba zainfekowanych przekroczyła 20 tys.

"Zarejestrowano 20 168 osób z pozytywnym testem na Covid-19, co stanowi 8,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów" - poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia.

Tym samym dobowy przyrost infekcji wyniósł 913, co jest liczbą wyższą niż w ciągu ostatnich kilku dni (905, 861, 784). Portal TUT.by zwrócił uwagę, że liczba potwierdzonych infekcji wzrasta ok. 5-7 dni po imprezach masowych.

Kandydaci, którzy chorowali na Covid-19 nie będą dopuszczani do służby w amerykańskich siłach zbrojnych - informuje portal Military Times. Pentagon przekonuje, że to tymczasowa polityka, spowodowana brakiem wiedzy na temat choroby.

Według opublikowanego w środę przez Military Times wewnętrznego komunikatu Pentagonu, nowa polityka rekrutacyjna nakazuje by kandydaci do służby z historią przebycia Covid-19 byli dyskwalifikowani.

Pentagon potwierdził autentyczność komunikatu. W rozmowie z CNN przedstawiciel Pentagonu wyjaśnił, że decyzja jest tymczasowa i wiąże się z brakiem pewnej wiedzy na temat długoterminowych skutków zdrowotnych zakażenia koronawirusem.

274 osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech - podała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans trwającej od lutego epidemii wzrósł do 29 958. Znacznie, o ponad 1 900 spadła liczba obecnie zakażonych. Jest ich ok. 89 tysięcy.

Liczba potwierdzonych dotąd przypadków wynosi 215 tysięcy i wzrosła o ok. 1 400. Wyleczonych zostało już ponad 96 tys. osób. Od środy przybyło ich trzy tysiące. Powiększa się przewaga liczby wyleczonych nad obecnie chorymi.

W najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii liczba zakażonych przekroczyła 80 tys. W czwartek zanotowano 134 kolejne zgony.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

O 539 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 30 615 - poinformował w czwartek po południu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyki i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach.

539 nowych zgonów to wyraźnie mniej niż bilans podany w środę, gdy było ich 649. W środę Wielka Brytania stała się drugim państwem świata, w którym liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 30 tysięcy.

Fot. PAP/EPA/PIPPA FOWLES/DOWNING STREET / HANDOUT

Premier Francji Edouard Philippe poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej na temat wychodzenia z kwarantanny, że w czterech regionach kraju, w tym w Ile-de-France, sytuacja epidemiczna wciąż jest bardzo poważna.

Cztery regiony - Ile-de-France, Grand Est, Burgundia - Franche Comte oraz Hauts de France - obejmujące 32 departamenty zostały zakwalifikowane jako obszary, gdzie cyrkulacja koronawirusa wciąż jest intensywna.

- W regionie Ile-de-France jest więcej zarażonych niż oczekiwaliśmy - podkreślił premier. Poinformował jednak, że 11 maja Francja wychodzi z kwarantanny i jest gotowa do masowego przeprowadzania testów na Covid-19.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE ARCHAMBAULT / POOL

Amerykańscy naukowcy potwierdzili, że do rozprzestrzenienia się epidemii koronowirusa w całych USA doprowadziły pierwsze niezidentyfikowane przypadki zakażenia w Nowym Jorku, które na początku marca były bardzo liczne - podał w czwartek "New York Times".

Według najnowszych badań epidemia Covid-19 była w Nowym Jorku na początku marca tak duża, że miasto stało się głównym źródłem infekcji w całym kraju. Rozsiewały ją tysiące podróżnych zanim weszły w życie przepisy o dystansowaniu społecznym, noszeniu masek, czy zakazie zgromadzeń.

Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia; zmarło kolejnych 18 osób, wśród nich 30-latek - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Liczba zakażonych koronawirusem: 15 047/755 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Czytaj więcej: Ponad 15 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Nowe ofiary, wśród nich 30-latek

Czescy kierowcy, którzy zostawili samochody na parkingu, odlatując z polskich lotnisk przed wybuchem epidemii, będą mogli je odebrać, nie ponosząc dodatkowych kosztów - uzgodnili w czwartek wiceministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych Polski i Czech.

Podczas wideokonferencji Polskę reprezentowali wiceministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki i spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Uzgodniono, że czescy właściciele samochodów, które pozostały na polskich lotniskach w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie będą mogli je odebrać bez dodatkowych opłat za przekroczony czas parkowania. Według szacunków chodzi o ponad 100 pojazdów. W komunikacie czeska strona nazwała rozmowy "skomplikowanymi".

Mer Moskwy Siergiej Sobianin nakazał w czwartek utrzymanie do końca maja obowiązujących obecnie wymogów samoizolacji. Od 12 maja mieszkańcy muszą nosić maseczki ochronne w pracy, w sklepach i w środkach transportu publicznego, w tym w taksówkach.

Sobianin uzasadnił decyzję tym, że liczba wykrywanych w stolicy zakażeń koronawirusem wciąż jest - jak ocenił - dość duża. Jego zdaniem "ustabilizowała się sytuacja", jeśli chodzi o skalę hospitalizacji chorych z ciężkim i średnim zapaleniem płuc. Służba zdrowia w stolicy ma "wystarczający zapas wytrzymałości" - ocenił Sobianin.

Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Premier Egiptu Mostafa Madbouly zapowiedział w czwartek, że nocna godzina policyjna - od godz. 20 do 6 rano - będzie nadal obowiązywać do końca ramadanu, aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa.

Początek ramadanu przypadł w tym roku na 23 kwietnia, a koniec - na 23 maja.

Fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Ok. 2 proc. osób w Krakowie przeszło już zakażenie koronawirusem - wykazały badania krakowskich naukowców. Zwracają oni uwagę, że taki wynik wskazuje na większą liczbę osób bezobjawowo chorych, niż sądzono.

O wynikach testów prowadzonych przez naukowców wśród krakowian poinformowało w czwartek Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Badania pilotażowe zostały przeprowadzone na próbie tysiąca osób. W badaniu krwi, prowadzonym powszechną metodą ELISA, uczestniczyły osoby, które nie zgłaszały objawów choroby układu oddechowego i nie były badane w kierunku zakażenia. Obecność przeciwciał typu IgG specyficznych względem wirusa SARS-CoV-2, oznacza, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i - jak podało Collegium Medicum - do pewnego stopnia może być chroniona przed ponownym zakażeniem.

Jako grupa kontrolna posłużyły natomiast osoby, których krew została pobrana przed wybuchem epidemii - w 2019 roku. W liczącej 200 osób grupie kontrolnej u nikogo nie stwierdzono obecności swoistych przeciwciał przeciwwirusowych w klasie IgG.

W Szwecji liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w ciągu doby o 99 do 3040. Spada liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii oraz zakażeń w domach opieki - poinformował w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.

Dzienny uśredniony bilans ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem utrzymuje się na stałym wysokim poziomie ponad 70.

- Najważniejsze, że krzywa (liczba osób potrzebujących intensywnej terapii) nie przekracza granicy możliwości służby zdrowia, choć sytuacja wciąż jest napięta - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Według statystyk na oddziałach OIOM przebywa obecnie w Szwecji 537 osób. Władze zwiększyły liczbę tych miejsc w ciągu ostatnich tygodni do ponad tysiąca. Wciąż niewykorzystany pozostaje tymczasowy szpital wybudowany w halach targowych Alvsjoe w Sztokholmie.

Fot. PAP/EPA/JESSICA GOW

Z dotychczasowych badań wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 dobrze przystosowuje się do różnych populacji, dlatego szybko się rozprzestrzenia po całym świecie. Analiza DNA nie potwierdza na razie, by krążyły różne odmiany tego patogenu. Nic też nie wskazuje na to, że patogen ten ulega osłabieniu.

Badania potwierdziły również, że pandemia COVID-2 rozpoczęła się w okresie pomiędzy 6 października a 11 grudnia 2019 r. To termin zgodny ze wskazywanym wcześniej, prawdopodobnym momentem przejścia wirusa ze zwierząt na ludzi.

Pismo "Infection, Genetics and Evolution" informuje, że przebadano próbki koronawirusa pobrane od 7,5 tys. osób. Wykryto w nich prawie 200 mutacji świadczących o tym, jak duży jest potencjał tego drobnoustroju. Na razie nie udało się zidentyfikować tych fragmentów DNA, które decydują o dużej jego zaraźliwości i groźniejszym przebiegu choroby Covid-19.

Specjaliści twierdzą natomiast, że SARS-CoV-2 dobrze przystosowuje się do różnych populacji, dlatego szybko się rozprzestrzenia po całym świecie.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy.

Czytaj więcej: Już 33 mln Amerykanów wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych

Koronawirus w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu

U czterech kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu (ASD) wykryto koronawirusa. Władze seminarium poinformowały, że badania przeprowadzono po tym, gdy wrócili oni po 1,5 miesięcznej przerwie ze swoich domów.

Sanepid zarządził kwarantannę. W przyszłym tygodniu w seminarium planowane są kolejne testy diagnostyczne.

Od 18 maja we Włoszech odprawiane będą w kościołach, po dwóch miesiącach przerwy, msze z udziałem wiernych. Porozumienie w tej sprawie zawarł w czwartek rząd z Konferencją Episkopatu.

W kościołach będzie obowiązywał nakaz zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek.

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie" - napisał na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca. 

Piłkarze angielskiej ekstraklasy nie będą mogli wspólnie cieszyć się z bramek, aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem - donosi brytyjski dziennik "The Telegraph". Będą też mieli zakaz wymieniania się koszulkami, picia z jednego bidonu i plucia.

Dziennikarze "The Telegraph" powołują się na protokół Premier League, do którego mieli wgląd. Opisuje on "nową normalność" w angielskim futbolu po wznowieniu rozgrywek. Te i inne obostrzenia mogą obowiązywać nawet przez 12 miesięcy. 

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

213 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby, wykryto też 1 122 nowe infekcje – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarły 244 osoby i potwierdzono 996 zakażeń.

Ogólny bilans pandemii w tym kraju to 26 070 ofiar śmiertelnych i 221 447 infekcji.

Jak odnotował resort zdrowia, czwartek to drugi z rzędu dzień, gdy liczba nowych zgonów przekroczyła poziom 200. Wcześniej dobowy bilans ofiar śmiertelnych był przez trzy dni niższy.

We Włoszech może być ponad 3 mln zakażonych koronawirusem

Być może we Włoszech jest ponad 3 mln zakażonych koronawirusem - taką tezę postawił jeden z dyrektorów w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), członek komitetu naukowego doradzającego rządowi w Rzymie Ranieri Guerra. Dodał, że objawy zakażenia zmieniają się.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" Guerra, mówiąc o możliwej liczbie zakażonych w kraju, powiedział: "Mamy ich kilka milionów, może ponad trzy miliony. Są gęsto zaludnione regiony, gdzie doszło do intensywnego ataku wirusa". 

- Dane oczywiście bardzo różnią się w poszczególnych regionach - zaznaczył ekspert.

fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 11 231 nowych przypadków koronawirusa, o 672 więcej niż dzień wcześniej - podał w czwartek sztab rządowy. Zmarło 88 osób, o dwie więcej niż poprzedniego dnia.

Łączna liczba zakażeń w Rosji sięgnęła tym samym 177 160. Łączna liczba zgonów wynosi zaś 1 625.

fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Liczba osób zakażonych w Polsce zbliża się do 15 tysięcy. Kolejne ofiary śmiertelne

Mamy 158 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (78), dolnośląskiego (28), wielkopolskiego (23), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4) - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarły cztery kolejne osoby. Liczba wszystkich ofiar wzrosła do 737.

Brama odkażająca z Politechniki Śląskiej w finale międzynarodowego konkursu

Brama odkażająca, opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge – poinformowała w czwartek uczelnia. Brama działa już w 2 śląskich szpitalach.

W konkursie wzięło udział ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów. Wynalazek znalazł się w gronie dziewięciu finalistów.

W związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 2 711 osób, kwarantanną objętych jest 103 tys. 913 osób, a nadzorem epidemiologicznym 16 tys. 765 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory wyzdrowiały 4 862 osoby.

Chiński dziennik wyciął z artykułu ambasadorów UE fragment o koronawirusie

Chiński dziennik "China Daily" zmienił treść artykułu napisanego przez unijnych ambasadorów z okazji 45-lecia stosunków dyplomatycznych UE-ChRL.  Z tekstu wycięto fragment dotyczący początku pandemii koronawirusa. W artykule przedstawiciel UE podkreślają wagę stosunków europejsko-chińskich. Zaznaczają, że na bieżący rok zaplanowano liczne spotkania wysokiego szczebla, by te relacje zacieśniać.

"Ale wybuch (pandemii) koronawirusa w Chinach, a następnie rozprzestrzenienie się jej na resztę świata w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprawiły, że nasze plany zostały tymczasowo odłożone na bok" - napisano w oryginalnej wersji artykułu, zamieszczonej m.in. na stronie internetowej delegacji UE w Chinach.

W wersji opublikowanej przez "China Daily" nie pojawiają się natomiast słowa o wybuchu pandemii w Chinach i jej późniejszym rozprzestrzenieniu się na świat.

507 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto na Ukrainie w ciągu minionej doby, a 13 osób chorych na Covid-19 zmarło - przekazało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażeń wzrósł do 13 691, a zgonów do 340.

Ogółem w kraju koronawirusem zakaziło się 933 dzieci i 2660 pracowników medycznych. 2 396 osób łącznie wyzdrowiało, w tym 299 w ciągu ostatniego dni.

Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że ambulatoryjnym leczeniem objęto 9 498 osób, a hospitalizacji wymagało 4 193 pacjentów. 178 chorych podłączono pod respirator.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

123 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w czwartek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w tym kraju do 7119.

Nie ma planów, aby aplikacja ProteGo Safe była obowiązkowa dla jakichkolwiek grup zawodowych albo połączona z aplikacją Kwarantanna Domowa - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, zapewniając, że aplikacja nie daje narzędzi do kontrolowania się nawzajem.

ProteGo Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji. Według resortu, ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią.

196 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Kanadzie - poinformowało w środę kanadyjskie ministerstwo zdrowia. To wzrost liczby zgonów o 5 procent w stosunku do dnia poprzedniego. Ogólnie w Kanadzie na Covid-19 zmarło 4111 osób.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie jest ich w Kanadzie 62 458.

615 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w Brazylii od początku pandemii. W sumie w tym kraju na Covid-19 zmarło 8536 osób.

Ministerstwo poinformowało też o 10 503 nowych przypadkach zakażenia w ciągu ostatnich 24 godzin, tym samym liczba osób zainfekowanych w Brazylii wzrosła do 125 218. Według resortu śmiertelność wzrosła o 7,8 proc., natomiast ilość zakażeń o 9,2 proc.

Pracownik krematorium cmentarza Xilotepec w Meksyku.
Fot. PAP/EPA/Sashenka Gutierre
197 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów wzrosła do 2704.

Odnotowano także 1609 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba osób zainfekowanych wzrosła do 27 634.

W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork zmarły z powodu koronowirusa 232 osoby, o dwie więcej niż w poprzednich 24 godz. Większość nowych pacjentów w szpitalach rekrutowało się spośród emerytów i bezrobotnych (66 proc.) - powiadomił gubernator Andrew Cuomo.

Ostrzegł, że łączna liczba ofiar śmiertelnych może być większa. Niekoniecznie wszystkie zgony w domach na Covid-19 są udokumentowane. Niektórzy ludzie mogli też umrzeć wcześniej niż to zgłoszono.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w środę o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Obydwa dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Raport z poprzedniego dnia mówił także o dwóch przypadkach nowych zakażeń i obydwa także były "zaimportowane". Ogólna liczba osób zakażonych w Chinach wynosi 82 885.

W USA odnotowano w ciągu minionej doby 2073 zgony osób zakażonych koronawirusem; to drugi dzień z rzędu, gdy bilans wzrasta o ponad 2 tys. - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii zmarło już 73 095 Amerykanów.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono dotychczas też ponad 1 mln 228 tys. testów na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu minionych 24 godzin liczba ta zwiększyła się o ok. 25 tys.

Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie