Już 33 mln Amerykanów wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych

Świat
Już 33 mln Amerykanów wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
"Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymuje się na poziomie, który kilka miesięcy temu byłby dla nas niewyobrażalny" - mówi główny ekonomista firmy Maroff Economics Joel Naroff

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy.

Jak komentuje Reuters, zwolnienia, które początkowo dotyczyły w największym stopniu miejsc pracy związanych z bezpośrednią obsługą klientów, objęły już inne sektory gospodarki, nie poszkodowane wcześniej przez restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

 

Zdaniem Reutera chociaż w wielu obszarach USA zaczęto już odmrażać gospodarkę, to jednak bezrobocie będzie się wciąż utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

 

"Liczba bezrobotnych będzie znacząco rosła"

 

Dane za ostatni tydzień wskazują, że od pięciu tygodni utrzymuje się trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę osób tracących pracę. - Jednak liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymuje się na poziomie, który kilka miesięcy temu byłby dla nas niewyobrażalny - mówi główny ekonomista firmy Maroff Economics Joel Naroff.

 

ZOBACZ: Szybko rośnie liczba bezrobotnych. Zasiłki tylko dla nielicznych

 

- Nawet jeśli gospodarka będzie powoli odmrażana, liczba bezrobotnych będzie znacząco rosła, w miarę jak władze (stanowe) i firmy (...) będą zwalniać ludzi - dodał Naroff.

 

Niezależnie od danych resortu pracy na temat osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych, raport ADP - firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu zasobami ludzkimi - podaje, że w samym kwietniu prywatni pracodawcy zlikwidowali ponad 20,2 mln miejsc pracy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie