"Nacisk na przywrócenie roli PKW". Gowin o nowelizacji ustawy o głosowaniu korespondencyjnym

Polska
"Nacisk na przywrócenie roli PKW". Gowin o nowelizacji ustawy o głosowaniu korespondencyjnym
PAP/Radek Pietruszka
Jarosław Gowin, prezes Porozumienia, zawarł kompromis ws. wyborów z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS

- Dziś rozpoczną pracę eksperci, którzy przygotują nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, w której nacisk będzie położony na przywrócenie roli PKW - powiedział Jarosław Gowin na czwartkowej konferencji prasowej Porozumienia. Podziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu za "wypracowanie rozwiązania, które dobrze służy polskiemu państwu i polskiej demokracji". Dodał, że on dotrzymał obietnicy.

"W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" - napisali w oświadczeniu prezesi PiS i Porozumienia. 

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz o wyborach: to jest wstyd dla Polski, to porażka PiS

 

"Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - dodano.

 

Prezes Porozumienia przypomniał na konferencji, że jego ugrupowanie zaproponowało zmianę konstytucji i wprowadzeni jednej, siedmioletniej kadencji prezydenta, ale została ona odrzucona przez opozycję. - Alternatywna propozycja, wprowadzenia krótkiego czasu klęski żywiołowej. Też została odrzucona - mówił Gowin.  

 

Kompromis ma oznaczać "bezpieczne, demokratyczne i transparentne wybory"

 

Gowin przekonywał, że wypracowany z prezes PiS kompromis zapewni "bezpieczne, w pełni demokratyczne i transparentne wybory".

 

Podkreślił, że wybory prezydenckie "nie odbędą się w maju". - Nowy termin wyborów, a właściwie nowe wybory, termin nowych wyborów zostanie ogłoszony przez marszałek Sejmu zaraz po tym, gdy Sąd Najwyższy stwierdzi nieważności obecnych wyborów wobec oczywistego faktu ich nieodbycia - powiedział Gowin.

 

- Już dziś rozpoczną pracę eksperci, którzy przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, nowelizacji, w której nacisk będzie położony na zwiększenie roli. czy przywrócenie roli, PKW oraz szczególną troską otoczymy zasady powszechności i tajności wyborów - dodał lider Porozumienia.

 

Gowin: dotrzymałem słowa

 

- Dotrzymałem słowa, które złożyłem tutaj, na tej sali, w państwa obecności, gdy składałem dymisję z funkcji wicepremiera, obiecałem wtedy, obiecaliśmy wszyscy, że przygotujemy rozwiązania, które będą bezpieczne, demokratyczne i które pozwolą uniknąć kryzysu polegającego na możliwości kwestionowania wyniku wyborów - przekonywał Jarosław Gowin.    

 

Podkreślał, że "polskie państwo jest stabilne dzięki rozwiązaniu, które w sprawie wyborów prezydenckich wypracowaliśmy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim". 

 

ZOBACZ: Senat za natychmiastowym wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej

Jak nieoficjalnie ustalił reporter Polsat News Rafał Miżejewski, przygotowane rozwiązanie oznacza wybory prezydenckie w lipcu lub w sierpniu. Ma to być efekt wieczornych negocjacji prezesa PiS z wicepremier Jadwigą Emilewicz. To informacje z obozu rządzącego.

 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie