Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Może mieć związek z koronawirusem

Świat
Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Może mieć związek z koronawirusem
Pixabay
Na tajemniczą chorobę zapadają dzieci do 15 roku życia

Władze Nowego Jorku ogłosiły alert zdrowotny po tym, jak do miejskich szpitali trafiły dzieci z objawami rzadkiego schorzenia. Tzw. choroba Kawasakiego może być związana z Covid-19 i zagraża życiu małych pacjentów. U czworga z 15 hospitalizowanych dzieci stwierdzono pozytywny wynik testu na koronawirusa, a obecność przeciwciał u kolejnych szcześciorga.

Choroba Kawasakiego powoduje u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiąże się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

 

Władze Nowego Jorku wezwały lekarzy, aby jeśli natrafią na dotkniętych tą chorobą kierowali ich do specjalistów i powiadamiali miejski wydział zdrowia. Zwracają się do rodziców dzieci z objawami choroby o natychmiastowy kontakt z lekarzem.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

- Chociaż związek tego syndromu z Covid-19 nie jest jeszcze ustalony i nie wszystkie z tych przypadków miały pozytywny wynik testu DNA lub serologicznego na Covid-19, prosimy wszystkich, aby skontaktowali się z nami natychmiast, jeśli zobaczą pacjentów z określonymi przez nas symptomami – zaapelowała komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku Oxiris Barbot.

 

Choroba atakuje i małe dzieci, i nastolatków

 

Według Miejskiego Departamentu Zdrowia chorobę zwaną "wieloukładowym zespołem zapalnym potencjalnie związanym z Covid-19", zaobserwowano u dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Żaden z nowojorskich pacjentów z tym zespołem dotychczas nie umarł.

 

Także szpital dziecięcy Cohena w Long Island potwierdził, że 25 dzieci jest hospitalizowanych z objawami podobnymi do choroby Kawasakiego. Jedenaścioro z nich trafiło na oddział intensywnej terapii, ponieważ wymagały m.in. wsparcia układu oddechowego i krwionośnego.

 

Jak informują lokalne media lekarze jeszcze nie rozumieją w pełni "tajemniczego syndromu". Przykuwa w ostatnich tygodniach coraz większą uwagę, ponieważ podobne przypadki zaczęły pojawiać się w krajach europejskich dotkniętych przez koronawirusa, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

 

ZOBACZ: Niezidentyfikowany patogen w organizmach dzieci. Może mieć związek z COVID-19

 

"Rośnie obawa, że u dzieci w Wielkiej Brytanii pojawia się związany z (COVID-19) zespół zapalny - lub że może występować inny, jeszcze niezidentyfikowany, patogen zakaźny, związany z tymi przypadkami. W ciągu ostatnich trzech tygodni w całym Londynie, a także w innych regionach Wielkiej Brytanii, nastąpił wyraźny wzrost liczby dzieci w każdym wieku, prezentujących wielosystemowy stan zapalny wymagający intensywnej opieki" - ostrzegała tamtejsza służba zdrowia pod koniec kwietnia.

 

Zdaniem ekspertów istotne jest wczesne rozpoznanie i leczenie pacjentów podejrzanych o chorobę Kawasakiego. Ma to zasadnicze znaczenie, aby zapobiec uszkodzeniom narządów i uniknąć innych długotrwałych powikłań. Zaleca się leczenie dożylnie immunoglobuliną oraz aspiryną.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie