Premier Morawiecki na Nowogrodzkiej. Spotkanie z prezesem PiS

Polska
Premier Morawiecki na Nowogrodzkiej. Spotkanie z prezesem PiS
Polsat News
Premier spotkał się z prezesem PiS

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał we wtorek do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim - poinformowała "Rzeczpospolita". Wcześniej w siedzibie partii rządzącej doszło do spotkania prezesa PiS z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem.

Spotkanie premiera z prezesem PiS trwało ok. godziny. 

 

ZOBACZ: Spotkanie Gowina z Kaczyńskim. "Władze PiS postawiły ultimatum"

 

Tego samego dnia prezes PiS spotkał się z Jarosławem Gowinem. Jak informowało radio RMF FM rozmowy miały dotyczyć głosowania nad wyborami korespondencyjnych w maju.

 

"Będą musieli opuścić klub PiS"

 

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił w poniedziałek, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują w Sejmie wbrew rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości - czyli za odrzuceniem ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego - będą musieli opuścić klub PiS, a także Zjednoczoną Prawicę. Szef KPRM Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie.

 

Uchwalona 6 kwietnia z inicjatywy PiS ustawa przewiduje, że tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa daje też marszałkowi Sejmu prawo przesunięcia terminu wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję, czyli najpóźniej na 23 maja.

 

ZOBACZ: Głosowanie korespondencyjne w Senacie. Politycy PiS chcieli utajnienia obrad [OGLĄDAJ]

 

W poniedziałek trzy połączone komisje senackie zarekomendowały Senatowi odrzucenie w całości tej ustawy. Aktualnie jest ona rozpatrywana na plenarnym posiedzeniu Senatu. Następnie ustawa wróci do Sejmu - jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub przyjmą wniosek o odrzucenie w całości specustawy.

 

W Sejmie do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

zdr/bas/luq/ rp.pl, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie