Izraelscy badacze chcą opatentować przeciwciała. Mogą pomóc zwalczyć koronawirusa

Technologie
Izraelscy badacze chcą opatentować przeciwciała. Mogą pomóc zwalczyć koronawirusa
Zj. ilustracyjne, fot. Pixinio
Izraelski instytut chce komercyjnie wykorzystać swoje odkrycie

Izraelscy naukowcy chcą opatentować przeciwciała, które atakują koronawirusa w organizmie jego nosiciela, a następnie neutralizują go. Ich prace wspiera tamtejsze Ministerstwo Obrony. Ci sami badacze w kwietniu zaczęli testować na gryzoniach prototyp szczepionki na COVID-19.

Izraelski Instytut Badań Biologicznych (IIBR) poinformował, że zakończył ważny etap prac nad przeciwciałami, które atakują koronawirusa w organizmie i neutralizują go. W poniedziałek laboratorium odwiedził tamtejszy minister obrony Naftali Bennett - poinformował "The Jerusalem Post".

 

- Jestem dumny z personelu IIBR, który dokonał znaczącego przełomu - uznał szef resortu.

 

Badają osocze ozdrowieńców

 

Instytut chce teraz opatentować swoje przeciwciała i podpisać umowę na komercyjne wykorzystanie swojego odkrycia. Wszystkie procedury prawne będzie konsultować z izraelskim Ministerstwem Obrony.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

W kwietniu IIBR ogłosił, że rozpoczął testowanie na gryzoniach prototypu szczepionki na COVID-19. Chce też pobierać osocze od osób, które wyzdrowiały. Naukowcy sądzą, że pomoże to w dalszych badaniach nad metodą powstrzymania koronawirusa.

 

Inny izraelski zespół badawczy MigVax poinformował z kolei, że jest blisko ukończenia pierwszej fazy prac nad szczepionką "koronawirusową".

 

Cenne mogą być też przeciwciała lam

 

Z kolei pismo "Cell" poinformowało, że podawana do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2.

 

Naukowcy z University of Texas w Austin, National Institutes of Health oraz belgijskiego uniwersytetu w Gandawie połączyli dwa wyizolowane od lamy nanoprzeciwciała, tworząc jedno przeciwciało wiążące się z białkiem, które tworzącym charakterystyczne dla koronawirusa wypustki.

 

ZOBACZ: Lamy pomogą w walce z koronawirusem? Ich przeciwciała mogą chronić przed Covid-19

 

Dzięki temu wirus utracił zdolność do atakowania komórek, przynajmniej w kulturach komórkowych.

wka/hlk/ polsatnews.pl, "The Jerusalem Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie