Dymisja rządu? Sasin: to zależy od głosowania ws. wyborów

Polska
Dymisja rządu? Sasin: to zależy od głosowania ws. wyborów
Polsat News
Jacek Sasin w "Gościu Wydarzeń"

- Podstawą funkcjonowania rządu jest posiadanie większości parlamentarnej. Gdyby okazało się, że rząd jej nie ma, możliwe są różne scenariusze - mówił w "Gościu Wydarzeń" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, czy rząd poda się do dymisji w przypadku przegrania głosowania ws. wyborów korespondencyjnych. Jak dodał, "zweryfikuje ono przynależność do Zjednoczonej Prawicy".

Dorota Gawryluk zapytała Jacka Sasina, czy jeśli ustawa ws. wyborów korespondencyjnych zostanie odrzucona przez Sejm, rząd planuje podać się do dymisji.

 

- Zobaczymy, jak przebiegnie to głosowanie - odpowiedział wicepremier. - Podstawą funkcjonowania każdego rządu jest posiadanie większości parlamentarnej. Gdyby okazało się, że tej większości parlamentarnej rząd nie ma, nie ma poparcia większości posłów w parlamencie, możliwe są różne scenariusze - dodał.

 

Jak podkreślił, nie chciałby przesądzać o tym, co się wydarzy w przypadku niekorzystnego dla PiS wyniku głosowania. -  Poczekajmy do czwartkowego przedpołudnia, wtedy wszystko będzie jasne - powiedział.

 

ZOBACZ: "Spadają szanse na wybory 10 maja". Karczewski podał najbardziej prawdopodobny termin

 

"Być albo nie być"?

 

Wicepremier został także zapytany o to, czy czwartkowe głosowanie w Sejmie to "być albo nie być" dla Zjednoczonej Prawicy. Ustawy o wyborach korespondencyjnych nie popierają bowiem niektórzy posłowie Porozumienia, na czele z liderem tej partii Jarosławem Gowinem.

 

- Osobiście trudno mi sobie wyobrazić, że ci posłowie, którzy są członkami klubu PiS zagłosują w tak ważnej sprawie przeciwko rozwiązaniom, które PiS i Zjednoczona Prawica popiera i mogliby dalej funkcjonować w tym politycznym wymiarze - podkreślił Sasin.

 

WIDEO: Jacek Sasin w "Gościu Wydarzeń"

  

 

- To jest oczywiście głosowanie, które weryfikuje przynależność do Zjednoczonej Prawicy, do większości parlamentarnej, klubu PiS. Mam nadzieję, że każdy z posłów, którzy będą głosować, będą brali to pod uwagę - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie