Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyje 3 kolejnych chorych. W USA odnotowano najniższy dobowy bilans zgonów od miesiąca, natomiast włoscy restauratorzy mówią, że perspektywy ich biznesów są dramatyczne. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w kwietniu było o ok. 49 proc. mniej zawieszeń i likwidacji firm w Polsce.

msl/hlk/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley przyznał we wtorek, że wojsko Stanów Zjednoczonych nie wie czy koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły kolejne 23 osoby, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1339 - poinformowało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

W kanadyjskiej prowincji Ontario w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 61 osób, a w prowincji Quebec - 118, wynika z oficjalnych danych, opublikowanych we wtorek przed południem.

Obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w Pradze, uznawanego za najważniejsze wystąpienie Czechów przeciwko nazistom w czasie II wojny światowej, w związku z epidemią koronawirusa częściowo zostały przeniesione do internetu. Ograniczono liczbę wiernych na rocznicowej mszy.

Ponad 700 ofiar koronawirusa i najwyższy wzrost zakażeń od 19 kwietnia - tak przedstawia się wtorkowy bilans pandemii w Polsce. Ministerstwo zdrowia ostrzega, że wirus może przetrwać na nieprawidłowo używanej maseczce nawet siedem dni.

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas przedłużył do 5 czerwca stan wyjątkowy, ogłoszony na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu w odpowiedzi na kryzys koronawirusowy. Część palestyńskich pracowników wraca jednak do pracy w Izraelu.

Wcześniejsze przyspieszenie szerokiego stosowania testów na obecność koronawirusa byłoby korzystne - przyznał we wtorek główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance.

Myślę, że na początku przyszłego tygodnia będę mógł powiedzieć, kiedy w maju otworzymy żłobki i przedszkola - zapowiedział we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Chcemy to zrobić w sposób odpowiedzialny, zabezpieczając dzieci" - dodał.

330 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby, w tym 234 osób - w szpitalach i 96 - w zakładach opieki. To największa liczba ofiar śmiertelnych od sześciu dni - poinformował we wtorek francuski resort zdrowia w komunikacie.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi obecnie 25531. W domach opieki zmarło 9471 osób.

Zniesienie części restrykcji dotyczących handlu i usług w Hiszpanii zachęciły niewielu właścicieli hoteli i sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych, do wznowienia pracy po kwarantannie - wynika z danych Stowarzyszenia Pracowników Niezależnych (ATA).

30 tys. osób zadzwoniło w ciągu tygodnia pod uruchomiony we Włoszech specjalny bezpłatny numer telefonu, pod którym udzielana jest pomoc psychologiczna w związku z pandemią koronawirusa. Linia ta to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Obrony Cywilnej.

Przez 16 godzin na dobę porad udziela 2,5 tys. psychologów-wolontariuszy.

Po siedmiu dniach poinformowano, że o pomoc prosi więcej kobiet niż mężczyzn, większość osób starszych i bardzo niewiele młodych.

Jak przekazała Szkoła Główna Służby Pożarniczej, zwolniono z kwarantanny dziewięciu kolejnych podchorążych przebywających w siedzibie SGSP. Zaznaczono, że obecnie pozostaje jeszcze w niej jeden podchorąży objęty kwarantanną.

Wskazano również, że odnotowano kolejnych dwóch ozdrowieńców spośród zakażonych podchorążych przebywających w izolacji.

Łącznie liczba podchorążych, którzy wyzdrowieli wynosi 68 osób.

W ubiegłym tygodniu resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że szef MSWiA Mariusz Kamiński zapoznał się z raportem z prac zespołu Komendanta Głównego PSP do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w SGSP.

W Turcji potwierdzono 59 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło 3520 osób.

O 58 proc. w lutym i marcu br. wzrosła w Kanadzie liczba zatruć środkami czystości w porównaniu z sytuacją przed roku - zaalarmował kanadyjski resort zdrowia Health Canada. Jak podał publiczny nadawca CBC, główną przyczyną zatruć są wybielacze.

Od środy, wraz ze zniesieniem części ograniczeń, największy w Polsce operator systemów rowerów miejskich, spółka Nextbike Polska, uruchomi swoje sieci w 21 miastach i ośrodkach, m.in. w Częstochowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 425 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o śmierci 19 osób. Łącznie, od 4 marca, czyli zdiagnozowania pierwszego chorego z COVID-19 w Polsce wykryto tę chorobę u 14 431 osób, z których 716 zmarło.

ZOBACZ: Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary

Od poniedziałku na Covid-19 zmarło w Portugalii 11 pacjentów, czyli najmniej w ciągu doby od 40 dni - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. W sumie w Portugalii zanotowano 1 074 ofiary śmiertelne SARS-CoV-2.

236 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - podała we wtorek Obrona Cywilna w komunikacie. Tym samym bilans zmarłych wzrósł do 29315. Ponownie spadła, do 98 tys., liczba obecnie zakażonych.

Do tej pory potwierdzono w kraju 213 tys. przypadków infekcji. Dzienny wzrost nowych zakażeń wyniósł 1075.

O 693 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 29427 - poinformował w poniedziałek po południu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

230 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował we wtorek na swoim codziennym briefingu gubernator Andrew Cuomo. Poprzedni dobowy raport mówił o 226 ofiarach śmiertelnych Covid-19.

Najnowszy bilans oznacza nieznaczny wzrost dobowych przypadków śmierci po dwóch dniach trendu spadkowego.

 

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstał nowy pododdział dla pacjentów z niewydolnością oddechową; będzie on stanowić zabezpieczenie dla regionu dolnośląskiego w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem.

Niezależne media rosyjskie wezwały we wtorek lekarzy do zgłaszania, bez ujawniania tożsamości, problemów ze środkami ochrony w placówkach medycznych. Zdaniem dziennikarzy wiele instytucji oszczędza na tych środkach i zataja braki, a lekarze boją się zwolnień.

Dziennikarze przyznają, że żaden kraj świata nie miał wystarczających zapasów środków ochrony, gdy zetknął się z pandemią koronawirusa. Uważają jednak, że w Rosji szefowie wielu placówek medycznych świadomie oszczędzają na środkach ochrony bądź zatajają dane o ich braku. Z tego powodu zdarza się nawet, że lekarze odmawiają przyjęcia pomocy od organizacji charytatywnych i szykanują osoby z personelu medycznego, które mówią otwarcie o problemach.

200-łóżkowy Szpital Murcki w Katowicach wstrzymał przyjęcia i czasowo wygasza działalność po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 14 pacjentów i 16 pracowników – poinformował we wtorek prezes placówki Krzysztof Zaczek.

Naukowcy z Bionanoparku w Łodzi pomagają w stworzeniu i aktualizacji COVID-TREAT - bazy najnowszej, potwierdzonej badaniami naukowymi, wiedzy o koronawirusie, w której pracownicy kliniczni znajdą wiarygodne informacje o jego diagnostyce i metodach leczenia.

Na wszystkich stacjach paliw Orlen dostępne są w regularnej sprzedaży płyny do dezynfekcji rąk produkowane przez jedną ze spółek z grupy PKN Orlen, a także maski ochronne, pochodzące głównie od krajowych producentów - zapewnił we wtorek koncern.

Ponad tysiąc czeskich pracowników transgranicznych podpisało się pod petycją przeciw obowiązkowi wykonywania płatnych testów na koronowirusa. Dokument chcieli we wtorek przekazać w Pradze przedstawicielom rządu, ale z jego siedziby nikt nie wyszedł go odebrać.

Osoby z problemami układu oddechowego, w tym chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) mają często przewlekłe objawy, np. kaszel, duszności, charakterystyczne też dla COVID -19. Dlatego też muszą obserwować stan swojego zdrowia i odpowiednio reagować – uważa dr Katarzyna Lewandowska, ekspertka kampanii Płuca Polski.

Wskaźnik zakaźności koronawirusa wynosi w Lombardii 0,75 i jest niższy od obecnej włoskiej średnie j- ogłosił we wtorek wiceprzewodniczący władz regionu Fabrizio Sala. "Najważniejsze, aby wynosił on poniżej 1, to zadanie dla nas wszystkich"- zaznaczył.

Amerykańcy uczeni próbują dowieść, że psy mogą być sprzymierzeńcami ludzi w walce z pandemią koronawirusa. Nosy niektóre z nich mogą być tak czułe, że rozpoznają obecność SARS-Cov-2 za sprawą zapachu. - To nowe narzędzie diagnostyczne. Może zrewolucjonizować nasze sposoby radzenia sobie z covid-19 - uznał jeden z badaczy.

30 tys. złotych kary dla UM Ciechanowa za koncert Kasi Kowalskiej

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie (Mazowieckie) w ramach postępowania administracyjnego w sprawie organizacji cyklu wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami" nałożyła na Urząd Miasta karę 30 tys. zł- podał ciechanowski sanepid.

Władze piłkarskiej Ekstraklasy zdecydowały we wtorek rano o wstrzymaniu wszystkich treningów. Powodem mają być wyniki badań zawodników na obecność koronawirusa. Niektóre z testów trzeba było powtórzyć. Władze ligi poinformowały, że powrót do gry odbędzie się zgodnie z planem.

Włosi przytyli średnio 2 kilogramy podczas prawie dwumiesięcznej kwarantanny - to wynik analiz przeprowadzonych dla związku rolników Coldiretti. Zauważono, że wpływ na to miało uciekanie się do "pocieszającego jedzenia" i mniejsza aktywność fizyczna.

Minionej doby przeprowadzono ponad 10,4 tys. testów na koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 

Od początku epidemii w kierunku koronawirusa przebadano jak dotąd 394 tys. 270 próbek. Testy wykonano u 359 tys. 690 osób. 

PKN Orlen sprowadził do Polski kolejną partię maseczek ochronnych

PKN Orlen sprowadził do Polski kolejną partię blisko 3 mln jednorazowych masek ochronnych - poinformowała we wtorek spółka. Dodała, że płocki koncern w ramach walki z epidemią koronawirusa kupił już 15 mln masek ochronnych.

Maseczki trafiają przede wszystkim do osób bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią.

Państwa zza żelaznej kurtyny lepiej radzą sobie z epidemią

Żelazna kurtyna znów podzieliła Europę. Najbardziej dotknięte epidemią kraje to Włochy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. W danym bloku wschodnim liczba zakażonych i zgonów jest zaskakująco niska - pisze we wtorek gazeta "Dagens Nyheter".

Jak zauważa największy szwedzki dziennik, rządy państw Europy Wschodniej znacznie wcześniej niż politycy na Zachodzie wprowadziły restrykcyjne obostrzenia w obawie przed zapaścią służby zdrowia. Natomiast politycy w Europie Zachodniej działali powolnie, ufając, że ich zaawansowany technologicznie system opieki zdrowotnej poradzi sobie z rozwojem koronawirusa.

fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Nie żyje pielęgniarka ze szpitala w Zawierciu. Była zakażona koronawirusem

Zmarła zakażona koronawirusem pielęgniarka ze szpitala w Zawierciu. Przez blisko dwa tygodnie o jej życie walczyli medycy z Wrocławia. "Będąc na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, poniosła najwyższą cenę" - napisali we wtorek koledzy zmarłej.

Więcej informacji tutaj.

Koronawirus w domu dziecka w Łodzi

W Domu Dziecka nr 3 w Łodzi okazało się, że nastoletni podopieczny placówki jest zakażony koronawirusem. Chłopiec czuje się dobrze - poinformował we wtorek przed południem wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Łodzi Piotr Rydzewski.

Więcej informacji tutaj.

Koronawirus może przebywać na maseczce siedem dni

- Koronawirus może przetrwać na nieprawidłowo używanej maseczce wielokrotnego użytku nawet siedem dni - ostrzegł wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem jednorazową maseczkę trzeba wyrzucić bezpiecznie po 2-3 godzinach używania. Jednocześnie polityk dodał, że zasłanianie twarzy jest niezbędne, aby zatrzymać poziomą transmisję wirusa w społeczeństwie.

Więcej informacji tutaj.

Hiszpania: 185 osób zmarło od poniedziałku na Covid-19

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w Hiszpanii 185 osób. Łącznie z powodu epidemii koronawirusa zanotowano już 25 613 zgonów – poinformowało we wtorek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Służby medyczne Hiszpanii przypomniały w komunikacie, że po najniższych dobowych bilansach ofiar śmiertelnych od siedmiu tygodni, zanotowanych w niedzielę i poniedziałek na poziomie 164, nastąpił nieznaczny wzrost dynamiki nowych zgonów.

fot. PAP/EPA/JAVIER FUENTES

Podczas ostatniej doby zanotowano też 867 nowych przypadków zachorowania na Covid-19. W sumie zakażonych koronawirusem zostało już w Hiszpanii 219 329 osób.

Wirusolog: w Niemczech zainfekowanych koronawirusem jest nawet 1,8 mln osób

Z nowych badań wynika, że liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech może sięgać nawet 1,8 mln osób – powiedział wirusolog Hendrik Streeck w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według oficjalnych danych SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd w tym kraju blisko 164 tys. osób. 

Eksperci ostrzegają przed drugą falą epidemii koronawirusa

Zbyt duże poluzowanie dystansu społecznego i większa mobilność ludności w USA i we Włoszech może szybko doprowadzić do ponownego wzrostu zakażeń i zgonów z powodu Covid-19 – ostrzegają specjaliści brytyjscy i amerykańscy.

Zdaniem ekspertów druga fala zakażeń oraz zgonów z powodu Covid-19 może być większa od pierwszej.

Więcej informacji tutaj.

Blisko 100 zgonów i znów ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w Rosji

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 osób zakażonych koronawirusem, w tym 52 w Moskwie - podał we wtorek sztab rządowy.

Trzeci dzień z rzędu liczba nowych infekcji przekroczyła 10 tysięcy i wyniosła 10 102. Tym samym, łączna liczba zakażeń w kraju sięgnęła 155 370.

Liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła w Rosji do 1 451.

fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Premier Australii: brak dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium

Premier Australii Scott Morrison podał w wątpliwość we wtorek twierdzenia administracji USA o istnieniu mocnych dowodów potwierdzających teorię, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhanie.

Szef rządu w Canberrze stwierdził, że nieznane mu są żadne dowody na to, że pandemia koronawirusa miała swój początek w laboratorium w mieście Wuhan w środkowych Chinach, a najbardziej prawdopodobnym źródłem zarazy - dodał - jest "mokry targ" z dzikimi zwierzętami.

OZZL chce odszkodowań dla pracowników służby zdrowia w związku z COVID-19

Z wnioskiem o odszkodowania, na wzór ubezpieczenia na życie, w przypadku, gdy pracownik ochrony zdrowia doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z CCOVID-19 lub zmarł z powodu tej choroby we wtorek do premiera i ministra zdrowia zwrócił się Zarząd Krajowy OZZL.

Przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawadowego Lekarzay Krzysztof Bukiel wskazał w piśmie, że odszkodowania miałyby być sfinansowane przez rząd lub inne organy władzy publicznej.

Kiedy otworzą szkoły? Deklaracja ministra edukacji

Decyzję o tym, czy powrócimy do stacjonarnej formy nauczania podejmiemy w drugiej połowie maja. Wtedy będziemy mieli więcej informacji na temat tego, jak rozwija się epidemia – powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Rozważamy kilka wariantów - powiedział Piontkowski, dodając, że decyzja o wstrzymaniu stacjonarnej nauki do 24 maja "miała dać nieco dłuższą perspektywę".

Więcej informacji tutaj.

"Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wynosi już 14 tys. 242 osoby. Nie żyje 3 kolejnych chorych. W sumie w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 700 pacjentów.

Najnowsze dane o koronawirusie w Polsce

Ponad 2,7 tys. osób hospitalizowanych pod kątem koronawirusa, ponad 4,2 tys. wyzdrowiało. Na kwarantannie przebywa 100 765 osób, a pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 17 291 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Polacy boją się koronawirusa, ale myślą o wypoczynku

Ponad 57 proc. osób zadeklarowało, że po zniesieniu ograniczeń w czasie urlopu zostanie w domu. Tylko 37,4 proc. mówi, że chce zmienić otoczenie, z czego niemal 15 proc. na własną działkę lub lokum u rodziny - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej".

"To oznacza, że w góry, nad morze czy jeziora uda się 23 proc. Polaków, z czego niemal 16 proc. wybierze krajowy kurort" - pisze dziennik. Według ekspertów badanie pokazuje, że jeśli ktoś ma szansę na odrobienie strat związanych z epidemią koronawirusa, to głównie krajowy sektor turystyczny.

Narzeczeni odwołują śluby

Około dwie trzecie par zmieniło termin uroczystości zarówno w Urzędach Stanu Cywilnego, jak i w kościołach – wynika z danych USC.

W kwietniu w Warszawie zawarto 172 małżeństwa. 136 par stanęło na ślubnym kobiercu w salach USC, 36 ślubowało sobie miłość przed ołtarzami w kościołach zawierając tzw. ślub konkordatowy. Natomiast w plenerze nie odbyła się żadna uroczystość.

Dla porównania w kwietniu ubiegłego roku w stolicy odbyło się 326 ceremonii ślubnych. Spośród nich 227 małżeństw zawarto w salach ślubów USC, 10 w plenerze, a 89 to śluby konkordatowe.

fot. Pxhere/Npostiglioni

Rolls-Royce szykuje się do likwidacji 8 tysięcy miejsc pracy

Z powodu pandemii koronawirusa i ogłoszenia ograniczeń transportowych ucierpiała cała branża lotnicza. Produkujący silniki odrzutowe Roll-Royce chce zwolnić 15 proc. załogi. 

Więcej na ten temat tutaj.

 

Pojedyncze przypadki zakażeń i żadnych śmierci z powodu Covid-19 w Chinach

Poprzedniej doby w Chinach potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy czym jeden z nich dotyczył osoby, która wróciła z zagranicy - podała we wtorek państwowa komisja zdrowia. Od kilku dni w ChRL nie było zgonów z powodu Covid-19.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 15 przypadków nosicielstwa bez objawów Covid-19 - zaznaczyła komisja w swym raporcie.

Liczba wszystkich zakażeń w Chinach, gdzie koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu ubiegłego roku, wynosi obecnie 82 881. Z powodu powikłań wywołanych chorobą Covid-19 zmarło w tym kraju 4633 osoby.

fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Odmrażanie gospodarki w Czechach. Rząd częściowo otwiera granice

Władze Czech zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i uruchomione zostaną znowu połączenia autobusowe z zagranicą.

W ramach odmrażania gospodarki rząd przygotował rozwiązania antykryzysowe dla małych i średnich firm, a także sklepów i punktów usługowych.

Więcej informacji tutaj.

“Perspektywy są katastrofalne” - to słowa z listu grupy 400 właścicieli barów i restauracji w Rzymie do burmistrz Virginii Raggi. Zaapelowali oni o pomoc publiczną - przede wszystkim o zwolnienie z obowiązkowych wpłat do kasy miasta.

Przedstawiciele stołecznej gastronomii podkreślili w petycji: "Wszyscy chcą jak najszybszego powrotu do normalności, ale w przypadku restauracji, barów i innych lokali nie widać rozwiązania, które byłoby do zaakceptowania w krótkim terminie".

fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

W ciągu minionej doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1015 - wynika z bilansu ogłoszonego przez Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najniższy 24-godzinny przyrost od miesiąca.

Od początku epidemii w USA odnotowano 68 689 zgonów osób, które zachorowały na Covid-19.

fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie