Co najmniej 120 byków uniknęło śmierci. Przewrotny skutek pandemii

Polska
Co najmniej 120 byków uniknęło śmierci. Przewrotny skutek pandemii
Pixabay/ kingscreative
Do tej pory w Hiszpanii tylko Wyspy Kanaryjskie w 1991 r. oraz Katalonia w 2012 r. zakazały organizowania korridy

Co najmniej 120 byków uniknęło prawie pewnej śmierci dzięki temu, że w marcu w Hiszpanii, wraz z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, odwołano też korridy - podała we wtorek organizacja ochrony zwierząt Animalis Naturalis.

Tradycyjne walki z bykami zostały zawieszone po raz pierwszy od 1918 roku. Korridy były celebrowane w Hiszpanii nawet w czasie wojny domowej w latach 30. ubiegłego wieku, jednak tym razem pandemia zmusiła do odwołania wielu ważnych dla zwolenników walk z bykami wydarzeń, jak słynny Kwietniowy Festyn w Sewilli, Festiwal San Isidro w Madrycie, a także gonitwy byków podczas święta ku czci św. Firmina w Pampelunie.

 

ZOBACZ: Pampeluna zawiesza gonitwy byków

 

Pomysł, aby organizować korridy na arenach za zamkniętymi drzwiami i emitować bezpośrednio tylko przez specjalny kanał telewizyjny, nie przyjął się. Spektakle z udziałem byków można teraz oglądać tylko z poprzednich lat, na stronach internetowych sektora tauromachicznego, a celem jest utrzymanie zainteresowania tradycją.

 

56 proc. Hiszpanów przeciwko korridom

 

Według badań Sociometrica dla dziennika "El Espanol" w 2019 r. ponad 56 proc. Hiszpanów było przeciwnych korridom, a mniej niż 25 proc. opowiadało się za utrzymaniem zwyczaju. Wśród ludzi młodych, od 16 do 24 lat, aż 84 proc. "nie odczuwa dumy" z tej tradycji kulturowej.

 

Podczas pandemii organizacje ochrony zwierząt sprzeciwiają się udzieleniu pomocy państwowej branży związanej z korridami i opowiadają się za całkowitym zniesieniem walk z bykami.

 

Do tej pory w Hiszpanii tylko Wyspy Kanaryjskie w 1991 r. oraz Katalonia w 2012 r. zakazały organizowania korridy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie