Konkurs Chopinowski przełożony przez koronawirusa. To pierwszy raz w okresie powojennym

Kultura
Konkurs Chopinowski przełożony przez koronawirusa. To pierwszy raz w okresie powojennym
Pixabay/ stevepb
Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2021 r. – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy konkursu Aleksander Laskowski.

Jak podał rzecznik, decyzję o przeniesieniu podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w porozumieniu z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr. Arturem Szklenerem. Decyzję poprzedziły konsultacje z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym.

 

Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie. Bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność. Szczegółowe informacje dotyczące XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będą podane 14 maja.

 

ZOBACZ: Odtwórz dzieło sztuki na kwarantannie. Muzeum Narodowe zaprasza do zabawy

 

"Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem Konkursu na rok 2021" - powiedział zacytowany w komunikacie dyrektor Artur Szklener.

 

Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Od 1927 roku odbywa się średnio co 5 lat. Dłuższa, 12-letnia przerwa miała miejsce tylko między III a IV edycją i przypadła w okresie II wojny światowej.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie