62 proc. Włochów potrzebuje pomocy psychologa w czasie pandemii

Świat
62 proc. Włochów potrzebuje pomocy psychologa w czasie pandemii
PAP/EPA/TINO ROMANO
Turyn: mężczyzna na balkonie ozdobionym włoską flagą

62 procent Włochów twierdzi, że potrzebuje wsparcia psychologicznego, by stawić czoło powrotowi do normalności po dwóch miesiącach kwarantanny - wynika z sondażu zaprezentowanego w niedzielę. Najwięcej wśród tych, którzy chcą wsparcia, jest osób samotnych. - Problemy narastają, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia i tkanki społecznej - ostrzegają psychologowie.

Rezultaty sondażu przeprowadzonego przez Instytut badania opinii Piepoli dla krajowego stowarzyszenia psychologów wskazują, że powodem przeżywanego stresu jest strach przed zakażeniem koronawirusem, a także niepokój o przyszłość.

 

Pomocy częściej potrzebują kobiety i osoby samotne

 

80 proc. ankietowanych wyraziło opinię, że pomoc ze strony psychologa może pomóc w rozpoczynającej się w poniedziałek we Włoszech drugiej fazie pandemii i częściowego zniesienia restrykcji. Osoby te stwierdziły ponadto, że publiczna służba zdrowia powinna takie wsparcie zapewnić.

 

Większą potrzebę pomocy odczuwają kobiety i młodzież niż mężczyźni.

 

ZOBACZ: Czego w czasie epidemii boją się Polacy?

 

Zadeklarowana przez 62 proc. Włochów potrzeba takiej pomocy to, jak się zauważa, wynik znacznie wyższy od wcześniejszych badań, w których ok. 40 proc. obywateli przyznało, że z takiej porady skorzystali oni sami lub ktoś z ich rodziny.

 

Ponadto bardziej pomocy potrzebują ci, którzy mieszkają w parach, od osób żyjących w większych rodzinach.

 

"Problemy narastają, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia" 

 

Prezes stowarzyszenia włoskich psychologów David Lazzari, komentując wyniki sondażu, oświadczył, że są one "mocnym apelem" do rządu o wzmocnienie w kraju pomocy psychologicznej w obecnym momencie kryzysu.

 

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, gdyż wobec tak jasnej potrzeby odpowiedzi są spóźnione. Są inne priorytety, ale teraz nadszedł moment, by się tym zająć - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus może przynieść falę rozwodów. Czy da się temu zaradzić?

 

- Z każdym mijającym tygodniem, gdy nic nie robi się w tej sprawie, problemy narastają, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia i tkanki społecznej - ostrzegł psycholog, cytowany przez agencję Ansa.

 

Najniższa liczba zgonów jednego dnia zanotowana od 14 marca

 

We Włoszech w ciągu doby zmarły 174 osoby zakażone koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. To najniższa liczba zgonów jednego dnia zanotowana od 14 marca.

 

Łączny bilans zmarłych wzrósł do 28 884. Obecnie zakażonych jest ok. 100 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy zmniejszyła się od soboty o ponad 500.

 

Dotychczas w całym kraju potwierdzono ponad 210 tys. przypadków koronawirusa; o ok. 1300 więcej niż wynosił bilans poprzedniego dnia.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie