Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do przedszkola

Polska
Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do przedszkola
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Resort zapewnił, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także tym rodzicom i opiekunom, którzy nie zdecydują się wysłać dziecka do placówki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o nie korzystaniu z usług otwartych placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS odniosło się w ten sposób do artykułu opublikowanego na portalu wyborcza.pl. W materiale tym informowano, że według informacji zamieszczonej na stronie premiera zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany jedynie w sytuacji, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji samorządu, lub gdy placówka nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem.

 

Portal zwracał również uwagę, że informacja na stronie premiera była zupełnie inna niż ta, którą wcześniej miało mu przekazać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Odpowiedź resortu

 

Resort zapewnił, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także tym rodzicom i opiekunom, którzy nie zdecydują się wysłać dziecka do placówki.

 

"W związku z umożliwieniem od 6 maja br. otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, w rozporządzeniu wprowadzono również możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy pomimo otwarcia takiej placówki rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii. Rodzice będą mieli więc wybór" - podkreśliło MRPiPS.

 

ZOBACZ: Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Znamy szczegóły

 

Jak zaznaczono, w przypadku gdy placówka zostanie otwarta, ale nie będzie mogła zapewnić opieki wszystkim dzieciom, dodatkowy zasiłek opiekuńczy również będzie przysługiwał.

 

"Nadal będzie on przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem" - zaznaczono.

 

Jak wskazało MRPiPS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony rozporządzeniem Rady Ministrów do 24 maja. Opublikowano je w piątek w Dzienniku Ustaw.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie