Koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium? Trump: widziałem dowody

Świat
Koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium? Trump: widziałem dowody
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Jak stwierdził Trump, są dowody, że koronawirus SARS-Cov-2 pochodzi z laboratorium w Wuhan

- Koronawirus może pochodzić z laboratorium Instytutu Wirusologii w chińskm Wuhan - oświadczył w czwartek prezydent USA Donald Trump. Nie wykluczył też zastosowania "karnych" ceł wobec Chin, które oskarżył o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii.

Dziennikarze zapytali Donalda Trumpa na konferencji, czy widział dowody, które skłoniły go do – jak się wyraził - "wysokiego stopnia przekonania", iż wirus pochodzi z Instytutu Wirusologii w Wuhan, prezydent odparł: "Tak, tak widziałem".

 

Odmówił jednak podania bliższych szczegółów. - Nie mogę wam tego powiedzieć, nie wolno mi wam tego powiedzieć - powiedział.

 

Trump nie wykluczył powrotu do ceł

 

Instytut w Wuhan stanowczo odrzuca te oskarżenia a specjaliści amerykańscy oceniają je za mało prawdopodobne. Większość ekspertów uważa, że wirus pochodzi od dzikich zwierząt, którymi handlowano na jednym z targów w Wuhan.

 

ZOBACZ: Czy ozdrowieńcy mogą ponownie zarazić się koronawirusem? WHO zabiera głos

 

Trump oświadczył też, że może zastosować wobec Chin, które oskarża o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii i ukrywanie jej prawdziwych rozmiarów, "karne cła", podobnie jak podczas niedawnej "wojny handlowej" z Pekinem. Oba kraje nakładały wówczas dodatkowe opłaty celne za towary drugiej strony.

 

Prezydent przyznał, że w ostatnim okresie Chiny "przynajmniej, jak się wydaje, próbują być bardziej transparentne". "To straszne co się stało, czy to był błąd, po którym popełniono następny, czy ktoś zrobił to celowo. Ale my wszystko ustalimy. Dowiecie się o tym w niezbyt dalekiej przyszłości" – powiedział.

 

Prezydent USA oskarżał Chiny o fałszowanie danych

 

Republikański prezydent wielokrotnie w ostatnich tygodniach dawał wyraz swojej frustracji w związku z pandemią w kontekście stosunków z Chinami. Pandemia spowodowała już w USA - według oficjalnych danych - ponad 62 tys. ofiar śmiertelnych i poważnie osłabiła gospodarkę amerykańską, co może wpłynąć w sposób istotny na szanse reelekcji Trumpa w listopadowych wyborach.

 

ZOBACZ: Zachorowali na Covid-19. Zmienił się ich kolor skóry

 

W przeszłości Trump wielokrotnie oskarżał Pekin o podawanie nieprawdziwych danych o liczbie ofiar śmiertelnych i zakażeń koronawirusem w Chinach i wspominał o możliwości domagania się od Chin wielomiliardowych odszkodowań. Pogłębiło to i tak już głębokie rozbieżności między obu państwami.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie