Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Rosji

Świat
Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Rosji
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Łączna liczba infekcji wzrosła w Rosji do 114 431

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 96 pacjentów z Covid-19 i liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii koronawirusa wzrosła do 1169 - podał w piątek sztab rządowy. Zarejestrowano rekordowy dobowy wzrost zakażeń - 7933 nowe przypadki.

Tym samym łączna liczba infekcji wzrosła w Rosji do 114 431.

 

W ciągu ostatniej doby opuściło szpitale 1601 pacjentów i łączna liczba osób wyleczonych wzrosła w Rosji do 13 220.

 

Blisko połowa bez objawów

 

Nie zmienia się pierwsza trójka regionów z wysoką liczbą nowych infekcji. W Moskwie wykryto 3561 nowych zakażeń, w obwodzie moskiewskim - 797, w Petersburgu - 349. Blisko 45 proc. zdiagnozowanych w ciągu ostatniej doby osób z koronawirusem nie miało objawów choroby.

 

ZOBACZ: "Ponad 90 procent więźniów z Covid-19 bez żadnych objawów"

 

W czwartek wieczorem o zakażeniu koronawirusem poinformował premier Rosji Michaił Miszustin, który podda się teraz samoizolacji.

 

Zachorowania w szpitalach i służbach

 

Nadal napływają doniesienia o zachorowaniach w placówkach medycznych i służbach mundurowych. W Petersburgu od początku kwietnia zakaziło się 111 pracowników instytutu naukowo-badawczego pogotowia ratunkowego - poinformowały w czwartek władze miasta. Gwardia narodowa (Rosgwardia) potwierdziła infekcję u 339 funkcjonariuszy tej służby, która m.in. zajmuje się obecnie patrolowaniem ulic w Moskwie i kontrolowaniem przestrzegania przez mieszkańców wymogów samoizolacji.

 

W całej Rosji przeprowadzono dotąd 3,7 mln testów na obecność koronawirusa. Niemniej, mer Moskwy Siergiej Sobianin przyznał w czwartek, że są przypadki testów negatywnych u osób chorych.

 

Przygotowywane tymczasowe szpitale

 

Moskwa przygotowuje tymczasowe lecznice, które będą mogły przyjąć 10 tysięcy pacjentów. Do tych placówek trafiać mają chorzy, których stan się poprawia, co pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie miejsc w szpitalach koronawirusowych dla pacjentów w cięższym stanie - powiedział w czwartek wicemer stolicy Piotr Biriukow.

 

ZOBACZ: Rosja: system rozpoznawania twarzy skontroluje przestrzeganie kwarantanny

 

Sytuacja epidemiczna na terenie Rosji jest bardzo zróżnicowana i niektóre podmioty Federacji Rosyjskiej, gdzie infekcji jest mniej, rozpoczęły już znoszenie ograniczeń. W obwodzie krasnojarskim na Syberii mieszkańcom dwustu miejscowości władze pozwoliły na rezygnowanie z samoizolacji i wychodzenie z domów.

 

Inne regiony w walce z chorobą zaostrzają restrykcje. Szef obwodu moskiewskiego Andriej Worobiej zapowiedział wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Do tej pory taki obowiązek wprowadziło 19 regionów Rosji.

 

Dni wolne od ponad miesiąca

 

Dni wolne od pracy trwają już w Rosji od ponad miesiąca i nadal działają tam jedynie kluczowe przedsiębiorstwa, apteki, placówki medyczne i sklepy spożywcze. W większości regionów Federacji Rosyjskiej obowiązują wymogi samoizolacji i mieszkańcy mogą wychodzić z domów tylko w niezbędnych przypadkach. W Moskwie i niektórych innych regionach przy poruszaniu się po mieście autem obowiązują przepustki.

 

Stopniowe znoszenie ograniczeń, którego plan rząd ma przedstawić do 5 maja, może zacząć się od 12 maja. Najpierw władze pozwolą na "niewielkie spacery, z udziałem dwóch-trzech osób, poranny jogging, ćwiczenia fizyczne na zewnątrz, spacery z dziećmi, ale w ograniczonej grupie ludzi i z zachowaniem dystansu" - zapowiedziała w piątek Anna Popowa, szefowa państwowego urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie