Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
W Rosji nowożeńcy są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych podczas ceremonii zaślubin

Pierwszy szok związany z epidemią minął. Musimy nauczyć się z nią żyć. Przyszedł czas na otwieranie tych dziedzin medycyny, które zeszły na drugi plan. Musimy to zrobić jak najszybciej - mówił szef polskiej Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Tymczasem w USA w ciągu doby zanotowano 2502 nowe zgony na Covid-19. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie" 30 kwietnia.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Malezji zamierza zezwolić na funkcjonowanie kolejnym firmom, zamkniętym w połowie marca na mocy regulacji, mających spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa - poinformował w czwartek minister bezpieczeństwa i obronności Ismail Sabri Yaakob.

Od drugiej połowy kwietnia dzienna liczba nowych zakażeń utrzymuje się w Malezji na poziomie poniżej 100 przypadków. W czwartek miejscowe służby medyczne poinformowały o 57 nowych pacjentach.

Od 29 kwietnia malezyjskie przedsiębiorstwa, które otrzymały wcześniej rządowe pozwolenia na podjęcie pracy przez 12 godzin w ciągu doby, mogą działać bez ograniczeń czasowych. Yaakob zapowiedział, że rząd ogłosi wkrótce wytyczne, według których do funkcjonowania będzie mogło wrócić więcej małych i średnich firm.

Liczba osób, które mogły zachorować w Hiszpanii na Covid-19, może sięgać 1,2 mln – wynika z badania Fundacji Studiów Ekonomii Stosowanej (Fedea). Szacunki madryckiej instytucji są ponad pięciokrotnie wyższe od danych hiszpańskiego resortu zdrowia.

Z badania, które w czwartek udostępnił na Twitterze związek lekarzy wspólnoty autonomicznej Balearów wynika, że analitycy fundacji Fedea wzięli pod uwagę dane dotyczące zachorowań i zgonów przekazywane przez poszczególne regiony, ale uwzględnili też w swoich analizach wyraźny wzrost przypadków zgonów z marca i kwietnia 2020 roku, w porównaniu z poprzednimi latami.

Studium Fedea sugeruje też większą, niż wskazują na to oficjalne szacunki ministerstwa zdrowia, liczbę zmarłych na Covid-19 w Hiszpanii. Autorzy badania twierdzą, że łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju może sięgać 34 393.

Według ministerstwa zdrowia w Hiszpanii do czwartku na Covid-19 zmarły w sumie 24 543 osoby, a 213 435 zostało zakażonych. W ostatnich dniach kwietnia resort kilkakrotnie korygował swoje dane podawane w dobowych bilansach.

Fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

Na początku stycznia naczelna lekarz kraju spotkała się z naczelnymi lekarzami prowincji w sprawie nowego wirusa zaobserwowanego w Chinach, a sprawę na bieżąco obserwował wywiad - poinformował w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.

- 2 stycznia federalna naczelna lekarz kraju zorganizowała spotkanie z grupą naczelnych lekarzy kanadyjskich prowincji, aby uprzedzić, że są raporty o nowym wirusie w Chinach. Nasze służby wywiadowcze monitorowały problem i były jego świadome. Otrzymywaliśmy regularnie aktualizację informacji przez cały styczeń - powiedział Trudeau podczas swojej codziennej konferencji prasowej.

W minionych tygodniach Trudeau informował, że pierwsze raporty wywiadu pojawiły się w styczniu, ale w tym tygodniu pytania o to, od kiedy dokładnie rząd wiedział o problemie, powróciły podczas posiedzenia parlamentu, gdy konserwatywni politycy opozycji zarzucili rządowi, że pierwsze raporty prywatnych firm były dostępne na przełomie roku. Np. jedna z firm analitycznych w Toronto, posługująca się własnymi narzędziami softwarowymi, rozesłała informację do klientów już 31 grudnia 2019 roku.

Dziesięć dni temu Trudeau powiedział, że należy domagać się od Chin wyjaśnień w sprawie koronawirusa. - Jest rzeczą wyjątkowo istotną, byśmy zrozumieli co się stało i postawili trudne pytania wszystkim powiązanym z problemem krajom, w tym Chinom. Jest to coś, co należy kontynuować - powiedział Trudeau podczas briefingu.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia skorygowało w czwartek wieczorem błędnie podaną wcześniej przez premiera Borisa Johnsona dotychczasową liczbę zgonów z powodu koronawirusa. Łącznie w Wielkiej Brytanii zmarło już 26 771 osób, a nie 26711.

LOT do 31 maja włącznie odwołuje wszystkie rejsy pasażerskie krajowe i międzynarodowe - poinformowała spółka. Dodano, że decyzja zarządu narodowego przewoźnika podyktowana jest licznymi ograniczeniami w zakresie ruchu biznesowo-turystycznego, obowiązującymi na terenie UE i innych krajów.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii na Covid-19 zmarło 16 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi w kraju 989 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Służby sanitarne Portugalii wskazały, że zanotowany od środy bilans nowych zgonów wskutek zakażenia SARS-CoV-2 jest najniższy od ponad pięciu tygodni. Podczas poprzedniej doby liczba osób zmarłych na Covid-19 wyniosła 25.

Z komunikatu resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił wzrost dynamiki nowych zakażeń. O ile pomiędzy wtorkiem a środą na Covid-19 zachorowały 183 osoby, to już podczas ostatniej doby nowych infekcji było 540.

Sejm uchwalił nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, zwiększenie ochrony pożyczkobiorców, wsparcie sektora drzewnego.

Czytaj więcej: Sejm przyjął tarczę antykryzysową 3.0

Ponad 1000 pracowników miejskich w Nowym Jorku zostanie przydzielonych do patroli w parkach i innych miejscach publicznych, by sprawdzać, czy ludzie przestrzegają przepisów o dystansie społecznym. Rozdadzą też 275 tys. maseczek.

O zaplanowanej akcji powiadomił w czwartek podczas konferencji prasowej burmistrz Bill de Blasio. Nowy Jork przygotowuje się do kolejnego etapu walki z pandemią w miesiącach letnich. Już w tym tygodniu w różnych miejscach publicznych tysiące masek rozdawanych jest bezpłatnie.

Kolejny przypadek koronawirusa odnotowano w czwartek u podchorążego przebywającego na kwarantannie w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy - poinformowała Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Łącznie wyzdrowiało 48 podchorążych.

Z danych przekazanych przez uczelnię wynika, że obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 79 podchorążych z SGSP. Kolejni podchorążowie zostali również zwolnieni z odbywania kwarantanny w siedzibie SGSP. Obecnie na kwarantannie przebywa 14 osób.

W ciągu minionej doby w Kanadzie przybyło 459 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2; 86 osób zmarło na Covid-19. W sumie w Kanadzie koronawirus pokonał już 3082 osoby, a liczba potwierdzonych przypadków infekcji przekracza 52 tysiące. Dane przedstawiają stan z czwartku o 11 rano.

W czwartek potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na terytorium Nunavut na północy Kanady, które było ostatnią jednostką administracyjną na szczeblu prowincji wolną od koronawirusa. Zakażona osoba czuje się dobrze i przebywa w kwarantannie. Jak podaje CBC, ustalono, że pacjent miał kontakt z ok. 20 członkami społeczności Pond Inlet, położonej na Wyspie Baffina.

W więzieniach federalnych USA 71 proc. przebadanych pod kątem koronawirusa osób jest zakażonych Covid-19 - poinformowała w czwartek służba więzienna. Dziennik "Wall Street Journal" ostrzega, że epidemia może być w więzieniach bardziej rozpowszechniona niż przypuszczano.

W USA przebadano około 2,7 tys. osadzonych w więzieniach federalnych. Dotychczas zmarło 31 chorych na Covid-19, blisko 130 wymaga hospitalizacji. Zakażone koronawirusem są też 343 osoby pracujące w federalnych zakładach karnych.

Dane te sugerują, że "za kratami epidemia może być rozpowszechniona bardziej niż uważało się wcześniej" - pisze w czwartek "WSJ". Zauważa, że przebywając na małej przestrzeni więźniowie mogą "nieświadomie zakażać siebie nawzajem wirusem".

Urządzenie do wykonywania testów na koronawirusa, kupione w ramach zbiórki społecznej, trafiło do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Aparaturę kupiono z publicznej zbiórki pieniędzy zainicjowanej m.in. przez kieleckich radnych Macieja Burszteina i Kamila Suchańskiego.

Kampania fundraisingowa wystartowała na początku kwietnia. W miesiąc uzbierano około 100 tys. zł od darczyńców prywatnych i instytucjonalnych. Zgromadzona kwota pozwoliła na zakup aparatu do automatycznej izolacji DNA i RNA wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolacje. W czwartek urządzenie przekazano Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Rząd federalny Niemiec w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała w czwartek kanclerz Angela Merkel. Kolejne decyzje zapadną 6 maja.

Zgoda na otwarcie tych miejsc i placówek na terenie całego kraju to wynik czwartkowej rozmowy Merkel z premierami krajów związkowych. Decyzje na temat konkretnej daty i warunków sanitarnych niezbędnych do zniesienia stosownych restrykcji będą podejmowane przez władze poszczególnych landów - poinformowała na konferencji prasowej niemiecka kanclerz.

Kościoły, meczety, synagogi i inne miejsca kultu religijnego, oprócz nabożeństw prowadzonych w ograniczonych grupach, będą mogły również organizować uroczystości religijne takie jak śluby i chrzty. Wymagane będzie zachowanie odstępu 1,5 metra pomiędzy uczestnikami ceremonii i niezbędnych środków sanitarnych.

Merkel podkreśliła, że uczestnicy rozmów zgodzili się na podtrzymanie zakazu organizowania imprez masowych, takich jak koncerty, festiwale, festyny czy wydarzenia sportowe przynajmniej do 31 sierpnia.

Kolejna narada kanclerz i przedstawicieli władz landów ma się odbyć 6 maja. Wtedy można spodziewać się decyzji dotyczącej złagodzenia większej liczby restrykcji obowiązujących ze względu na koronawirusa. 

Fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP / POOL

W Turcji potwierdzono 93 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarły 3174 osoby.

Potwierdzono też 2615 nowych przypadków zakażenia; łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji zostały 120 204 osoby, co oznacza, że w tym kraju jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą i USA.

Szef resortu zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w Turcji 42 004 testy na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 48 886 osób.

W środę minister Koca oceniał, że Turcja ma już za sobą szczyt pandemii i jeśli zostaną zastosowane odpowiednie środki, w kraju nie powinno dojść do drugiej fali masowych zakażeń.

Premier Rosji poinformował, że zdiagnozowano u niego koronawirusa.

Czytaj więcej: Premier Rosji ma koronawirusa

306 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 330 chorych.

Cuomo podczas swojego codziennego spotkania z dziennikarzami oznajmił, że w ciągu ostatniej doby liczba osób hospitalizowanych spadła do 12000 (z 12159 dzień wcześniej), jednak do powyżej 500 wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia, wymagających pobytu w szpitalu (z 487). 

Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Wielka Brytania minęła już szczyt zgonów z powodu koronawirusa - powiedział w czwartek po południu premier Boris Johnson. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd oceni, czy można dokonać złagodzenia wprowadzonych ograniczeń.

Johnson podkreślił, że pięć kluczowych warunków, od których spełnienia uzależnione jest poluzowanie ograniczeń, pozostaje w mocy. Są one następujące:

  1. musi być pewność, że publiczna służba zdrowia poradzi sobie z liczbą przypadków
  2. muszą być dowody na stały spadek dziennej liczby zgonów
  3. muszą być dowody na to, że stopa zakażeń spada do poziomu dającego się opanować
  4. musi być wystarczająca liczba testów i środków ochrony osobistej
  5. musi być pewność, że poluzowanie ograniczeń nie spowoduje drugiego szczytu

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

285 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech w ciągu ostatniej doby - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 27 967. Padł nowy rekord liczby wyleczonych jednego dnia - ponad 4600 osób.

Dobowa liczba zmarłych we Włoszech spadła w porównaniu z dniem poprzednim, gdy było ich ponad 320. Według oficjalnych statystyk  obecnie zakażonych koronawirusem jest 101 tysięcy osób. Od środy o ponad 3 tysiące spadła liczba chorych pod opieką lekarzy. Do tej pory we Włoszech potwierdzono 205 tysięcy przypadków koronawirusa. Wzrost dzienny wyniósł 1872.

Wyleczonych jest już prawie 76 tysięcy osób. W ciągu jednego dnia do zdrowia wróciło 4693, co jest absolutnym rekordem podczas epidemii.

Stale poprawia się sytuacja w Lombardii, czyli epicentrum zachorowań w kraju. Spadła tam liczba nowych zakażeń; jest ich prawie 600 więcej, mniej niż dzień wcześniej. Zanotowano 104 zgony.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia przedszkola lub żłobka nie zdecydują się na posłanie do niego dziecka z powodu stanu epidemii - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort rodziny zapowiedział, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do ósmego roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Przysługuje on również w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

O 674 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 26711 - poinformował w czwartek po południu premier Boris Johnson.

Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W środę brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyki i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach.

674 nowych zgonów to niższy bilans niż ten ze środy, gdy informowano o 765 zmarłych. 

Fot. PAP/EPA/PIPPA FOWLES / DOWNING STREET / HANDOUT

W związku z lekceważeniem zasad obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii służby wystawiły już ponad 805 tys. mandatów - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na Twitterze MSW przekazało, że do wtorku w całej Hiszpanii funkcjonariusze policji i żandarmerii zatrzymali łącznie 7183 osoby, które łamały przepisy nakazujące pozostanie w domach z powodu epidemii koronawirusa. Przepisy pozwalają jedynie na wyjście do pracy oraz na zakupy, udanie się do banku lub wyjście na spacer z dzieckiem lub z psem.

Z szacunków MSW wynika, że we wtorek służby zatrzymały 144 osoby, a także wystawiły ponad 14 tys. mandatów. "W sumie ukaranych nimi zostało już 805,9 tys. osób" - ujawnił resort.

Ministerstwo Zdrowia: 159 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 16 kolejnych osób; łącznie 12 877 przypadków i 644 zgony.

Czytaj więcej: Wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 16 osób

Francuskie media, omawiając projekty rządu i władz miejskich, które zakładają m.in. poszerzenie chodników oraz wybudowanie dziesiątek kilometrów dróg rowerowych, zastanawiają się czy epidemia koronawirusa będzie początkiem rewolucji urbanistycznej.

Na rozwój i promowanie roweru jako środka lokomocji rząd Francji przeznaczy 20 mln euro. Środki te mają pomóc w rozwijaniu kultury rowerowej w momencie wychodzenia z kończącej się 11 maja kwarantanny i mają zapobiec zwiększeniu się ruchu samochodowego wraz z powrotem ludzi do pracy.

W Ciechanowie (Mazowieckie) zdecydowano, że otwarcie żłobka i przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych może nastąpić najwcześniej 18 maja, z ewentualnym przesunięciem terminu na 25 maja. Decyzję taką podjęto po konsultacjach z dyrektorami placówek - podał Urząd Miasta.

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 88-letniej kobiety, która trafiła do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Szpital początkowo nie chciał jej przyjąć, odsyłając pogotowie do innej lecznicy. Tam też - ze względu na koronawirusa - odmówiono przyjęcia chorej.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, w czwartek prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo ws. narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 88-letniej kobiety przez lekarzy i personel Radomskiego Szpitala Specjalistycznego poprzez odmowę niezwłocznego przyjęcia pacjentki do szpitala, co doprowadziło w efekcie do nieumyślnego spowodowania jej śmierci.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie" - głosi komunikat wywiadu.

Associated Press zwraca uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskich laboratoriach. AP przypomina, że ani prezydent, ani jego sojusznicy nie przytoczyli żadnych dowodów na prawdziwość takiej teorii.

Fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL

Zachęcająco wypadły wstępne wyniki prowadzonych w USA i innych krajach świata badań klinicznych nad lekiem antywirusowym remdesivir w leczeniu chorych z COVID-19 - wynika z przekazanych oficjalnie danych Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Może on wkrótce stać się standardem w leczeniu tego schorzenia. Lek ten testowany jest też w Polsce.

Amerykańscy eksperci zastrzegają, że wciąż są to jedynie wstępne wyniki badań klinicznych, pełne będą znane w ciągu dwóch tygodni, jednak zdecydowano się je upublicznić. Wynika, z nich, że lek o nazwie remdesivir firmy Gilaed Sciences o 31 proc. skraca powrót do zdrowia chorych w porównaniu do placebo, czyli z 15 do 11 dni.

Sąd Rejonowy w wielkopolskim Pleszewie uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt wobec 52-latka, któremu zarzucono spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Zakażony mężczyzna chodził do sklepu po alkohol - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

W czwartek Sąd Rejonowy w Pleszewie aresztował 52-letniego mężczyznę na trzy miesiące. Prokuratura Rejonowa w Pleszewie postawiła mu zarzut spowodowania zagrożenia epidemiologicznego dla życia i zdrowia wielu osób. Pomimo zakażenia koronawirusem i obowiązkowej kwarantanny mężczyzna wychodził z domu do sklepu po alkohol.

W okresie od 20 do 27 kwietnia mieszkaniec jednej z podpleszewskich miejscowości wiedząc, że jest zakażony, nie przestrzegał zasad obowiązkowej kwarantanny. Wielokrotnie wychodził do sklepu po alkohol, o czym policję zawiadomiła stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów. - W prokuraturze kwestionował jedynie częstotliwość opuszczania domu - powiedział prok. Maciej Meler.

Aresztowanemu grozi mu do 8 lat więzienia. Służby sanitarne także będą prowadzić przeciwko niemu postępowanie administracyjne, za co grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

Otwarcie żłobków i przedszkoli 6 maja jest nierealne - uważa prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wystąpił o stanowisko w tej sprawie do sanepidu. Żuk uważa, że wytyczne dotyczące otwarcia tych placówek są niejasne i powinny być doprecyzowane.

"Oczekuję także jednoznacznego stanowiska Sanepidu, że otwarcie żłobków i przedszkoli nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia naszych dzieci i ich rodzin, a także dla pracowników tych placówek. Chociażby z tego powodu otwarcie żłobków i przedszkoli w dniu 6 maja jest nierealne" - napisał Żuk na portalu społecznościowym.

Te miejskie instytucje kultury, które mogłyby, nie ruszą raczej od 4 maja - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodał, że dopiero w poniedziałek otrzyma od nich informacje o wprowadzonych zabezpieczeniach i wtedy będą podejmowane decyzje.

- Właśnie dokładnie 4 maja mam otrzymać informację, jak są przygotowane te placówki, o których mówi się, że mogą być dostępne. Nie mogą być jeszcze dostępne sale koncertowe, sale teatralne, ale rzeczywiście muzea czy sale wystawowe mogą być otwarte. W tych instytucjach trwa wzmożony ruch, żeby ustalić, czy i z czym można wyjść - podkreślił prezydent Zaleski.

We wszystkich regionach Włoch wskaźnik zakaźności koronawirusem wynosi mniej niż 1 - poinformował w czwartek szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Podkreślił, że krzywa zakażeń stale opada.

Tak zwany wskaźnik R, zwany też wskaźnikiem zakaźności, pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. Gdy wynosi on powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy, że powoli jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen mniej niż jednej osobie.

Rezerwacja miejsc w tramwajach wodnych - taki eksperyment rozpoczyna się od 4 maja w Wenecji w ramach przygotowań do złagodzenia we Włoszech restrykcji związanych z pandemią. Miejsce w głównym środku transportu w mieście można zarezerwować poprzez aplikację.

Propozycja ta skierowana jest przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy regularnie korzystają ze statków-tramwajów, by dotrzeć do pracy. Dzięki temu zapewnią sobie pierwszeństwo wejścia na pokład.

Lokalny zarząd transportu miejskiego zapowiedział, że zwiększy od poniedziałku liczbę rejsów tzw. vaporetti, a także autobusów po to, by zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo i zachowanie dystansowania społecznego.

Będzie można zarezerwować miejsca w najbardziej obleganych zawsze w godzinach szczytu tramwajach, które pływają między głównym terminalem komunikacyjnym na Piazzale Roma i mostem Rialto, stacją kolejową, szpitalem i weneckim Lido.

Fot. PAP/EPA/FABIO MUZZI

Przekształcony w jednoimienny zakaźny Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego 20 - dawny szpital wojskowy - jest gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów z koronawirusem - podała w czwartek placówka.

O czasowym przekształceniu gliwickiego szpitala w zakaźny poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nową funkcję placówka będzie pełnić od 1 maja do odwołania. Pozostawała ona jednak w podwyższonej gotowości już od dłuższego czasu. Jak podkreśla Urząd Miejski w Gliwicach, przygotowania do działania jako szpital jednoimienny zakaźny wymagały ogromnego zaangażowania sił i środków zarówno pracowników placówki, jak i miasta.

660 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii; odnotowano 111 kolejnych zgonów - poinformowała w czwartek Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Dotychczas w Belgii zarejestrowano 48 519 zakażeń.

Całkowita liczba przypadków obejmuje osoby zakażone i potwierdzone przypadki aktywne, a także pacjentów, którzy wyzdrowieli lub zmarli w związku z wirusem.

Liczby potwierdzają, że mimo znoszenia restrykcji i coraz luźniejszego podchodzenia do tych dalej obowiązujących, epidemia w Belgii ma coraz mniejszy zasięg.

Oczekuję deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy, że nigdy nie podpisze ustawy pozwalającej na zwalnianie pracowników w uproszczony sposób - powiedział w czwartek kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Gdyby pierwsza tarcza była prawdziwa tarczą antykryzysową, tytanową a nie papierową, pewnie nie musielibyśmy zgłaszać po raz kolejny poprawek. Ale w imieniu Koalicji Polskiej i ja jako kandydat na prezydenta RP przestawiamy po raz kolejny trzy główne poprawki, których przyjęcie gwarantuje ochronę miejsc pracy, pomoc pracownikom, pomoc pracodawcom - powiedział lider PSL na briefingu prasowym w Sejmie.

Podkreślił, że oczekuje deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy, że nigdy nie podpisze ustawy pozwalającej na zwalnianie pracowników w uproszczony sposób, w tym za pomocą e-maila. - Ona już powinna paść kilka dni temu, do tej pory jej nie usłyszeliśmy - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Aby móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów i związków wyznaniowych - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do listu przedstawicieli Kościołów.

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.

Podkreślają, że "limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" - napisali sygnatariusze listu do premiera.

13 pracowników prywatnego domu seniora "Bursztynowe Zacisze" w Liskowie k. Kalisza zostało zakażonych koronawirusem. Przebywa tam 65 pensjonariuszy, ale ich wyniki na obecność wirusa nie są jeszcze znane – poinformował w czwartek starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Od piątku do pracy wrócą wszyscy policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie (Dolnośląskie). W połowie kwietnia u sześciu z nich z wołowskiej komendy wykryto zakażenie koronawirusem. Wówczas na kwarantannę skierowano wszystkich funkcjonariuszy tej komendy.

 

Fryzjerzy z Neapolu, strzygąc w czwartek ludzi na jednym z placów, domagali się od rządu Włoch zgody na otwarcie ich salonów, zamkniętych z powodu pandemii od marca. Wcześniej zapowiedziano, że zakłady fryzjerskie mogą wznowić pracę 18 maja.

Akcja protestacyjna fryzjerów odbyła się na neapolitańskim Piazza Bovio przed siedzibą Izby Handlu i Usług.

 

 

Ponad 70 rejsów, głównie Chin, w ramach operacji Cargo dla Polski, wykonał PLL LOT przywożąc na pokładach swoich samolotów ok. 9700 m sześc. materiałów ochronnych i sprzętu medycznego dla szpitali i służb w walce z COVID-19 - poinformował w czwartek LOT.

 

W związku ze złagodzeniem stanowiska Konsultanta Krajowego wznawiamy możliwość obecności przy porodzie zdrowej osoby towarzyszącej - poinformowały w czwartek władze Szpitala Praskiego za pośrednictwem Facebooka.

 

Tegoroczna, czwarta edycja Polish Heritage Days (PHD) w Wielkiej Brytanii, która zaplanowana jest na najbliższy weekend, z powodu epidemii koronawirusa będzie się odbywać wyłącznie wirtualnie.

Epidemia i wprowadzone w celu jej zatrzymania ograniczenia w kontaktach społecznych w poważnym stopniu pokrzyżowała plany Dni Polskiego Dziedzictwa, niemniej sporą część wydarzeń udało się przenieść do internetu.

Jak poinformowała ambasada RP w Londynie, blisko 30 organizacji polskich w Wielkiej Brytanii zgłosiło swoje inicjatywy do IV edycji Polish Heritage Days.

Od poniedziałku 4 maja zostają otwarte wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach – poinformowały w czwartek władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejścia na drogę do Morskiego Oka i do Doliny Kościeliskiej będą jednak limitowane. Rusza także kolejka linowa na Kasprowy Wierch.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 84 osoby, stwierdzono też 514 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju 4 795 ofiar śmiertelnych.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 84 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 10 769 osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 39 316 osób.

W żadnych zaleceniach nie ma, że po uruchomieniu żłobków i przedszkoli dzieci i opiekunowie muszą nosić maseczki - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że w grupie może przebywać 12 dzieci, z możliwością zwiększenia maksymalnie o dwoje w sytuacjach wyjątkowych.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, zapewniamy zasiłek opiekuńczy - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nie widzę powodu, żeby ósmoklasiści i maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów - podkreślił w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

 

- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formie wideokonferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, współpracy dwustronnej, szczególnie w sprawach gospodarczych, w tym w kwestiach energetycznych oraz rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w regionie - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski

 

 

24 osoby - 16 pensjonariuszy i ośmiu pracowników - jest zakażonych koronawirusem w domu seniora Marconi w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Cztery osoby trafiły do szpitali zakaźnych i jednoimiennych. Pozostali podopieczni przebywają w placówce i ich stan jest dobry.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 338 tys. 027 próbek; testy wykonano u 307 tys. 098 osób – przekazało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie wykryto u 12 tys. 781 osób, z których 628 zmarło. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,5 tys. testów. 

W dniu setnych urodzin Toma Moore'a zebrana przez niego kwota w ramach akcji charytatywnej na rzecz NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia, przekroczyła 30 mln funtów. Osobiste życzenia weteranowi złożyli m.in. królowa Elżbieta II i premier Boris Johnson.

Królowa wysłała Moore'owi kartkę pocztową z życzeniami urodzinowymi, podobnie jak ponad 140 tys. Brytyjczyków.

Fot. PAP/EPA/Cpl Robert Weideman / British Ministry of Defence HANDOUT

 

U pięciu szarytek mieszkających w domu zakonnym w Poznaniu potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował w czwartek sanepid. Dom zakonny został objęty zbiorową kwarantanną, trwa sprawdzanie stanu zdrowia pozostałych, mieszkających w nim osób.

Eksperci europejskiego oddziału WHO w czwartek sceptycznie odnieśli się do badań sugerujących, że dzieci w mniejszym stopniu przenoszą koronawirusa i rzadziej ulegają infekcjom. WHO apeluje też do krajów, by nie zaniedbywały szczepienia dzieci z powodu pandemii.

Szkoły na Węgrzech pozostaną zamknięte do końca maja, a do 15 sierpnia nie będzie można organizować wydarzeń z udziałem ponad 500 osób – poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

Odwołana w tym roku z powodu epidemii koronawirusa jubileuszowa 15. edycja festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver zostanie zorganizowana w Płocku (Mazowieckie) od 23 do 25 lipca 2021 r. – poinformowali w czwartek organizatorzy tego wydarzenia.

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku jego 15. odsłona miała odbyć się, tradycyjnie już na nadwiślańskiej płockiej plaży, od 24 do 26 lipca - w połowie kwietnia twórcy imprezy zdecydowali o jej odwołaniu z uwagi na trwająca epidemię koronawirusa; zapowiedzieli jednocześnie, iż jubileuszowa edycja festiwalu zostanie zorganizowana w innym terminie.

Dyrektor czeskiego Instytutu Informacji i Statystyki Medycyny (UISZ) Ladislav Duszek powiedział w czwartek, że epidemia nowego koronawirusa jest w kraju pod kontrolą i straciła na sile. Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podkreślił, że rośnie liczba wyleczonych z Covid-19.

Nawet kilkuset poddanych kwarantannie pracowników rybnickiej kopalni Jankowice, gdzie potwierdzono dotąd 79 przypadków koronawirusa, ma być przetestowanych pod kątem obecności SARS-CoV-2 . Do pobierania próbek do badań uruchomiono trzy dodatkowe tzw. wymazobusy.

W pierwszym tygodniu maja chcielibyśmy jako Ministerstwo Zdrowia ogłosić strategię testowania na koronawirusa, czyli objaśnić, które grupy i jakimi testami chcemy objąć w najbliższym czasie – zapowiedział w czwartek podsekretarz stanu Sławomir Gadomski.

63 wyniki testów na obecność koronawirusa, wykonanych blisko dwa tygodnie temu przez laboratorium w Zabrzu, były fałszywie dodatnie - potwierdził w czwartek śląski sanepid, który skorygował statystykę przypadków SARS-CoV-2. Obecnie - po weryfikacji - jest ich w regionie 2197.

Uruchamiamy petycję, która brzmi: nie finansujmy WHO - oświadczył w czwartek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Jego zdaniem środki, które Polska przekazuje tej organizacji, należy przeznaczyć na zakup respiratorów, kombinezonów czy pensje dla pielęgniarek.

PAP/Tomasz Gzell

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii odnotowano najniższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem i zgonów zainfekowanych osób od prawie sześciu tygodni - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

WIĘCEJ PRZECZYATSZ TUTAJ

W tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba zachorowań na COVID-19 i zakażenia rosną - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

Władze Korei Płd. nie zgłosiły dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w czasie wyborów parlamentarnych 15 kwietnia, określanych jako pierwsze w tym kraju ogólnonarodowe głosowanie w czasie poważnej epidemii – poinformowała w czwartek agencja Yonhap.

Swoje głosy w wyborach oddało ponad 29 mln Koreańczyków, co przełożyło się na frekwencję 66,2 proc. - najwyższą odnotowaną w Korei Południowej od 28 lat.

Ministerstwo Zdrowia: 141 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne 4 osoby zmarły; łącznie 12 tys. 781 przypadków i 628 zgonów.

[WIĘCEJ]: 141 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary

Pandemia wyraźnie wpłynęła na aktywność kredytową mikro przedsiębiorców. Liczba zapytań z banków do BIK ws. finansowania takich firm spadła o 50,4 proc. - podało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej. Długi mikrofirm na koniec marca br. wyniosły 76,77 mld zł.

W komunikacie zaznaczono, że liczba zapytań z banków do BIK dotyczących finansowania mikrofirm spadła o 50,4 proc. w tygodniu 13 – 19 kwietnia br. wobec analogicznego tygodnia ubiegłego roku. W kolejnym tygodniu, od 20 do 26 kwietnia, sytuacja trochę się poprawiła.

"W Polsce i tak jedynie co czwarty mikroprzedsiębiorca korzysta z kredytu bankowego, a o kredyt będzie jeszcze trudniej. Wartość zadłużenia mikroprzedsiębiorców na 31 marca 2020 r. to 76,77 mld zł" - poinformował BIK.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3012 pacjentów; objętych kwarantanną jest 88 tys. 265 osób; wyzdrowiało 3236 osób – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 18 tys. 874 osoby.

Łącznie, od 4 marca, czyli zdiagnozowania pierwszego chorego z COVID-19 w Polsce, wykryto ją u 12 tys. 640 osób, z których 624 zmarły.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 77 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania.

- Od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali ponad 4,4 mln kontroli - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Korea Płd. zgłosiła w czwartek cztery nowe przypadki koronawirusa, ale wszystkie dotyczą osób, które przybyły z zagranicy. Po raz pierwszy od 72 dni nie wykryto w ciągu doby żadnej nowej infekcji lokalnej – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

W kraju potwierdzono już łącznie 10 765 przypadków koronawirusa. Zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło łączny bilans zgonów do 247.

Niedobory witaminy D mogą być częste u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 i mają silny związek z problemami zdrowotnymi, które zwiększają ryzyko zgonu u tych pacjentów, np. zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz obniżoną odpornością – wynika z pracy, którą publikuje serwis naukowcy MedRxiv.

W Niemczech przybyło 1478 nowych przypadków Covid-19 i zmarły 173 zakażone osoby. Łączny bilans epidemii to 159 119 wykrytych zakażeń i 6288 ofiar śmiertelnych.

Aktualny współczynnik reprodukcji wirusa w tym kraju wynosi 0,75. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża statystycznie mniej niż jedną kolejną osobę.

35 tys. przyłbic ochronnych wydrukowali członkowie organizacji proobronnych w ramach akcji #drukujemydlamedyków. Trafiają one do szpitali i domów pomocy społecznej.

Działający głównie na Podkarpaciu Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego drukuje cztery rodzaje przyłbic; te najbardziej skomplikowane, wymagające wyspecjalizowanej technologii, przekazywane są służbie zdrowia. W produkcję zaangażowanych jest dziennie ok. 25 osób.

Setne urodziny obchodzi w czwartek Tom Moore, weteran, który w publicznej zbiórce zebrał prawie 30 mln funtów na brytyjską publiczną służbę zdrowia. Dla Brytyjczyków stał się symbolem niezłomności i wiary w to, że epidemia koronawirusa się skończy i wrócą lepsze czasy.

 

Przed nami "majówka". Pamiętajmy, aby podczas niej zachować się odpowiedzialnie, ponieważ stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - powiedział w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Po zniesieniu ograniczeń w korzystaniu z usług i handlu, Polacy ruszą przede wszystkim do salonów fryzjerskich i kosmetycznych - wynika z sondażu "Na co czekamy po pandemii". Zrobią też zakupy w sklepach odzieżowych i załatwią zaległe sprawy w urzędach.

W trakcie środowej telekonferencji prasowej właściciele zakładów mięsnych w Birkenfeld w Niemczech, gdzie u blisko 300 przeważnie rumuńskich pracowników wykryto koronawirusa, odpierali zarzut przyczynienia się do masowych zarażeń. Ich zdaniem, winne są tu warunki zakwaterowania, na jakie godzili się pracownicy.

W Kanadzie trwa dyskusja nad wykorzystaniem danych z telefonii komórkowej do analizowania sytuacji epidemiologicznej. Przy zbierania danych z telefonów komórkowych będzie zapewniona ochrona prywatności – zapewnił premier Kanady Justin Trudeau.

60 853 osoby zmarły od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych w USA wzrósł o 2502. Poprzedni dzienny bilans informował o 2207 zgonach.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie