Koniec z "godzinami dla seniorów". Sprawdź, od kiedy

Polska
Koniec z "godzinami dla seniorów". Sprawdź, od kiedy
pxhere/Public Domain
Wkrótce każdy będzie mógł zrobić zakupy między godz. 10 a 12

- Tak jak zapowiadaliśmy, z racji tego, że sklepy zostały otwarte w dużo szerszym zakresie, przestaną obowiązywać godziny dla seniora - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Do tej pory w sklepach między godziną 10 a 12 można było obsługiwać jedynie, poza nielicznymi wyjątkami, osoby powyżej 65 roku życia.

Rzecznik rządu poinformował, że godziny dla seniorów przestaną obowiązywać w poniedziałek 4 maja, gdy zniesiona zostanie część ograniczeń dotyczących m.in. sklepów.

 

Rząd wprowadził godziny dla seniorów na początku wybuchu epidemii w Polsce. Według rozporządzenia codziennie od godz. 10 do 12 zakupy w sklepach mogły robić jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Wyjątki dotyczyły m.in. stacji benzynowych oraz klientów aptek, którzy pilnie potrzebowali leku.

 

20 kwietnia rząd zdjął część obostrzeń, w tym dotyczących maksymalnej liczby osób, które mogły przebywać w sklepach. Wówczas godziny dla seniorów przestały obowiązywać w weekendy.

 

Centra handlowe otwarte po majówce

 

W środę, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że centra handlowe będą otwarte od poniedziałku 4 maja, czyli tuż po majówce. Nie od razu skorzystamy z ich pełnej oferty, bo zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne (np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie). 

 

ZOBACZ: Otwarcie salonów fryzjerskich. Rzecznik rządu podał termin

 

Szef rządu dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, "które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe".

 

Zaleca się też utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, każda osoba w galerii będzie musiała zasłaniać nos i usta. Klienci będą ponadto mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, które zapewni nadzór sklepu.

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie