Kleszcze są już aktywne! Jak się przed nimi chronić?

Polska
Kleszcze są już aktywne! Jak się przed nimi chronić?
commons.wikimedia/Przemysław Jahr
Przed kleszczami powinno chronić się także zwierzęta

Temperatury powyżej 5 stopni sprawiają, że zaczynają szybciej żerować - mówi Kamil Żołądek z Nadleśnictwa Celestynów. Łagodna zima, a właściwie jej brak spowodował, że w lasach i parkach mamy do czynienia z plagą kleszczy. Dodatnie temperatury nie pozwoliły im zapaść w letarg, a brak mrozu oszczędził populację. Zobacz materiał Marcina Szumowskiego.

Kleszcze są najbardziej aktywne, kiedy mamy temperaturę w przedziale 5-15 stopni. Czają się m.in. w trawach oraz na krzewach. - Tam zdecydowanie musimy uważać - podkreśla Kamil Żołądek.

 

Na kleszcze jest jednak sposób. To odpowiedni ubiór, który ma długie rękawy i nogawki.

 

Pomaga także profilaktyka, czyli środki odstraszające i czujność. - Po spacerze dokładnie oglądam swoje ciało. Taka profilaktyka zmniejsza to ryzyko - zaznacza Róża Brytan z Nadleśnictwa Celestynów.

 

WIDEO: sprawdź jak chronić się przed kleszczami

  

Przenoszą choroby

 

Ukłucia kleszcza może nas narazić na odkleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Pajęczaki są również niebezpieczne dla domowych czworonogów. Przenoszoną babeszjozę, która atakuje krwinki czerwone.

 

- Bez leczenia nie ma praktycznie żadnych szans na uratowanie życia takiemu psu. Mamy w tej chwili bardzo dużo pacjentów, jest szczyt zachorowań na babeszjozę - mówi Radosław Fedaczyński z lecznicy dla zwierząt "Ada" w Przemyślu.

 

ZOBACZ: Telefony komórkowe mogą zwabiać kleszcze

 

Choroba jest bardzo podstępna, rozwija się szybko i pomóc może tylko natychmiastowa interwencja weterynarza. - Takie zwierzęta trzeba szybko leczyć, dać im odpowiednie leki, kroplówkę, czasem transfuzję krwi – dodaje Fedaczyński.

 

Przy postępującym ociepleniu klimatu aktywność kleszczy, w lasach i parkach, trwa praktycznie cały rok. Warto o tym pamiętać.

 

ms/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie