Ceny w kwietniu. Droższa żywność, tańsze paliwa

Biznes
Ceny w kwietniu. Droższa żywność, tańsze paliwa
Pixabay.com/Waldkunst/Zdj. ilustracyjne
Podrożała głównie żywność

Inflacja w kwietniu (3,4 proc.) była mniejsza niż w marcu (4,6 proc.). Przesądził o tym prawie 20-procentowy spadek cen paliw. Żywność podrożała o 7,5 proc.

Główny Urząd Statystyczny przeprowadził w ostatnich dnia kwietnia szybki szacunek inflacji i obliczył, że w tym miesiącu ceny były o 3,4 proc. wyższe niż w kwietniu 2019 roku.


W marcu było gorzej


Mamy więc spadek wskaźnika inflacji, bo w marcu wyniosła ona 4,6 proc. Z porównania tegorocznego kwietnia z tegorocznym marcem wynika, że ceny w tym czasie nie zmieniły się. Ostatecznie zweryfikowany wskaźnik inflacji kwietniowej GUS poda w połowie maja, ale różnica między liczbą "szybką", a dokładniej policzoną zapewne nie będzie duża.

 

ZOBACZ: Ceny jabłek poszły mocno w górę. A może być jeszcze gorzej


O względnie niskiej inflacji w tym miesiącu przesądził spadek cen paliw dla prywatnych środków transportu - aż o 18,8 proc. Nośniki energii podrożały o 5,2 proc., a żywność o 7,5 proc. Kwietniowe zmiany cen najdotkliwiej odczuły więc rodziny, które nie są zmotoryzowane, a relatywnie dużą część dochodów wydają na artykuły spożywcze.


Wzrost cen żywności w Polsce jest ciągle duży. Przypomnijmy - w marcu wyniósł 8 proc. GUS policzył wtedy, że najbardziej podrożały: mięso wieprzowe (o 27 proc.), owoce (o 20 proc.) i wędliny (o 15 proc.)


Niska inflacja na Zachodzie


Na tle Unii Europejskiej inflacja w Polsce jest wyjątkowo wysoka. Z wyliczeń marcowych zrobionych przez Eurostat wynika, że w Polsce i na Węgrzech ceny wzrosły najbardziej - o 3,9 proc. Eurostat posługuje się inną metodologią niż GUS, który w tym samym czasie naszą inflację oszacował na 4,6 proc.

 

ZOBACZ: Ceny paliw w Polsce. Czy możliwe są dalsze obniżki na stacjach?


W Unii Europejskiej ceny najbardziej rosną w całej Europie Środkowowschodniej, bo do Polski i Węgier dołączają Czechy ze wskaźnikiem 3,6 proc. We Francji i Niemczech inflacja jest mniej więcej 1-procentowa. Natomiast prawie w ogóle nie notuje się wzrostu cen w: Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i na Cyprze.

Jacek Brzeski/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie