PGNiG wygrał z Gazpromem. Rosjanie złożyli deklarację

Biznes
PGNiG wygrał z Gazpromem. Rosjanie złożyli deklarację
commons.wikimedia.org/ Boevaya mashina
PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego

PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego, ustalonych na mocy wyroku arbitrażu - podała w środę spółka.

PGNiG podało też, że Gazprom oświadczył, iż skoryguje wystawione faktury, o których polska spółka informowała w piątek. Chodzi o faktury za dostawy gazu w marcu i w pierwszej połowie kwietnia 2020 r.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało, że zostały one opłacone w terminach kontraktowych, ale w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu.

 

ZOBACZ: PGNiG wygrało arbitraż z Gazpromem. Rosyjski koncern ma zapłacić ok. 1,5 mld dolarów

 

PGNiG informowało również, że wzywało Gazprom do skorygowania tych faktur najpóźniej do 23 kwietnia, pod rygorem uznania, że rosyjski koncern celowo nie stosuje się do postanowień wyroku arbitrażu.

 

"Uniknęliśmy 2,5-letniego sporu prawnego"

 

- Moja zapowiedź zajęcia aktywów Nord Stream 2 spowodowała natychmiastową reakcję Gazpromu - powiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Uniknęliśmy w ten sposób 2,5-letniego sporu prawnego, którego wymagałaby cała egzekucja - dodał.

 

Jak przypomniał, w ostatnich dniach w dwóch wywiadach prasowych zapowiedział możliwość zajęcia aktywów Nord Stream 2 z powodu nierespektowania przez Gazprom wyroku arbitrażu w sporze z PGNiG.

 

"Deklarację przyjęliśmy z zadowoleniem"

 

- Deklarację ze strony Gazpromu o respektowaniu wyroku arbitrażu przyjęliśmy z zadowoleniem, mamy potwierdzenie, że Gazprom skoryguje bieżące faktury - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

 

- Zaniepokoił nas ostatnio fakt, że bieżące faktury były wyliczane na bazie starej formuły cenowej - podkreślił Kwieciński.

 

Prezes PGNiG przypomniał, że przez długie lata Polska płaciła jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. - W ramach sporu podnosiliśmy, że ceny były zawyżone i nierynkowe - dodał.

 

- Musieliśmy kupować gaz drogo, a sprzedawać tanio, po cenach rynkowych. Ta sytuacja się kończy, bo nowa formuła jest formułą rynkową, opartą o ceny europejskie i to niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na sytuację finansową PGNiG - zaznaczył prezes.

 

Spór wygrany w arbitrażu

 

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

 

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie