Co z rowerami miejskimi? Premier tłumaczy

Polska
Co z rowerami miejskimi? Premier tłumaczy
Polsat News
Rząd rozważa zgodę na przywrócenie systemów rowerów miejskich

- W bliskim etapie, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni, a raczej wcześniej, chcemy dopuścić taką możliwość - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o zniesienie zakazu korzystania z rowerów miejskich.

Pytany w środę na konferencji prasowej, czy wsparcie w ramach tzw. tarczy finansowej trafi do firm turystycznych i hotelarskich, premier odpowiedział: "Tak, oczywiście, cała tarcza antykryzysowa w pierwszej kolejności dotyczy tych branż, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem". Przypomniał wcześniejsze formy wsparcia, jak dopłaty dla firm w ramach postojowego i zwolnienie ze składek na ZUS.

 

Od środy firmy mogą występować o wsparcie z tarczy finansowej. Program zakłada udzielenie 670 tys. przedsiębiorstw pomocy w wysokości 100 mld zł głównie w postaci preferencyjnych pożyczek, z których większość może zostać zmieniona w bezzwrotną dotację.

 

ZOBACZ: Otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, instytucji kultury. Podano datę i warunki

 

Poinformował, że rząd rozważa zgodę na przywrócenie systemów rowerów miejskich. - W bliskim etapie, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni, a raczej wcześniej, chcemy dopuścić taką możliwość - zadeklarował.

 

 

- Bardzo gorąco zachęcam do tego, żeby nie tylko służby miejskie, ale też każdy, kto może i kto chciałby korzystać z tego typu dodatkowych sprzętów, nosił przy sobie jakiś środek dezynfekcyjny - dodał premier.

 

ZOBACZ: Po majówce otwarcie galerii handlowych

 

Według ministra zdrowia możliwe będzie też przywrócenie porodów rodzinnych. Zaznaczył, że "zakazu odgórnego nie było, to zależy w dużym stopniu od możliwości danej jednostki - czy jest możliwość izolacji tej rodziny od drugiej rodziny, która jest obok". - Jeśli tylko jest możliwość dystansowania, to myślę, że dyrektorzy placówek mogą myśleć o tym, żeby wprowadzić z powrotem porody rodzinne - powiedział Szumowski.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie