99-latek zebrał miliony na walkę z koronawirusem. Poczta upamiętni 100. urodziny weterana

Świat
99-latek zebrał miliony na walkę z koronawirusem. Poczta upamiętni 100. urodziny weterana
Twitter/@capitantommoore
Kapitan Tom Moore w czwartek skończy 100 lat

99-letni weteran Tom Moore, który zebrał dla brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS, ponad 29 milionów funtów w czwartek będzie obchodził swoje 100. urodziny. Rocznicę postanowiła upamiętnić brytyjska poczta - każdy wysłany list w tym tygodniu opatrzony jest życzeniami dla "Kapitana Toma".

Moore, emerytowany kapitan brytyjskiej armii, który obecnie porusza się przy pomocy chodzika na kółkach, stał się symbolem niezłomności królestwa w czasach epidemii. Na początku kwietnia ogłosił w internecie, że przed przypadającymi 30 kwietnia setnymi urodzinami zamierza sto razy pokonać 25-metrową trasę wokół swojego ogrodu, chcąc w ten sposób przekonać ludzi do wpłacenia datków na NHS. Podkreślał, że publiczna służba zdrowia pomogła mu, gdy sam potrzebował pomocy - w przeszłości chorował na nowotwór, miał też złamane biodro.

 

ZOBACZ: Jedna pielęgniarka na niemal 50 pacjentów. "Ma choroby przewlekłe, zasłabła po 5 dniach"

 

Moore początkowo miał nadzieję, że uda mu się zebrać tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwane zyskała niesamowitą popularność. Dwa dni po ukończeniu setnego okrążenia zebrana kwota przekroczyła 23,5 miliona funtów. Moore postanowił więc rozpocząć... następne 100 "kółek". Kwota zbiórki w ostatnich dniach przekroczyła 29 mln funtów.

 

Okolicznościowy stempel dla weterana

 

Niezwykły wyczyn weterana postanowiło uwiecznić państwowe przedsiębiorstwo pocztowe Royal Mail. Wszystkie tradycyjne listy zostaną opatrzone dodatkowym stemplem z napisem: "Wszystkiego najlepszego z okazji 100. urodzin dla kapitana Thomasa Moore'a, bohatera zbiórki na NHS".

- To, czego dokonał kapitan Thomas Moore jest naprawdę fenomenalne. Znajduje to odzwierciedlenie w wyrazach wsparcia przekazywanych przez ludzi z całego świata. Jesteśmy zaszczyceni tym, że wydajemy specjalny stempel pocztowy z okazji jego 100-lecia - powiedział stacji BBC David Gold, dyrektor ds. publicznych w Royal Mail.

 

Bohater zbiórki gwiazdą list przebojów

 

We wtorek "Kapitan Tom" otworzył przez internet nowopowstały szpital w Harrogate w północnej Anglii - w placówkę medyczną przekształcono centrum konferencyjne. Uczestnicy wirtualnej ceremonii nagrodzili weterana owacjami na stojąco.

 

Z sukcesem zbiórki wiąże się też sukces... muzyczny. Cover piosenki "You'll Never Walk Alone", który Tom Moore nagrał w duecie z Michaelem Ballem trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Singiel w ostatnim tygodniu ściągnięto ponad 82 tys. razy. Tym samym Moore stał się najstarszym wykonawcą, którego hit znalazł się na szczycie tej brytyjskiej listy.

 

- Moje wnuki nie mogą uwierzyć, że podbiłem listy przebojów. Dziękuję za wsparcie, razem przeżywamy te trudne chwile. To tylko dowodzi, że "nigdy nie idziesz sam" (you'll never walk alone - ang.). - przyznał Kapitan Tom.

bas/hlk/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie