Wszyscy księża, mnisi i studenci seminarium w Ławrze Peczerskiej zakażeni koronawirusem

Świat
Wszyscy księża, mnisi i studenci seminarium w Ławrze Peczerskiej zakażeni koronawirusem
Wikimedia.org/Falin
Kwarantanna w Ławrze Peczerskiej została wprowadzona przed trzema tygodniami

W Ławrze Peczerskiej - kijowskim sanktuarium i klasztorze - koronawirusem mieli zarazić się wszyscy księża, mnisi i studenci seminarium - w sumie ok. 200 osób. Szef wydziału informacyjnego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Kliment potwierdził, że w Ławrze zmarły trzy osoby chore na COVID-19. Zapewniał przy tym, że większość zakażonych wraca do zdrowia.

Informacje portalu rbc.ru o zakażeniu wszystkich księży i mnichów, a także studentów Kijowskiej Akademii Teologicznej, która znajduje się na terenie klasztoru, potwierdził metropolita Kliment.

 

12 kwietnia do szpitala trafił również opat klasztoru metropolita Paweł. - Został już wypisany ze szpitala, jest zdrowy - zapewniał metropolita Kliment.  

 

ZOBACZ: Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej miał zostać zakażony koronawirusem. Cerkiew zaprzecza

 

Pierwsze informacje o zakażeniu w Ławrze Peczerskiej pojawiły się przed tygodniem. Wówczas cerkiew zaprzeczała tym informacjom. 

 

Większość zakażonych trafiła do szpitala w Kijowie

 

Kwarantanna w Ławrze Peczerskiej została wprowadzona przed trzema tygodniami - 5 kwietnia potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia Sars-CoV-2, a 12 kwietnia większość pacjentów trafiła do szpitala w Kijowie. 

 

Rosyjska ombudsman Tatiana Moskalkowa poprosiła ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową o współpracę w dostarczeniu pomocy humanitarnej osobom chorym i poddanym kwarantannie w Ławrze Peczerskiej.

 

Ławra Peczerska to prawosławny klasztor w Kijowie, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Historia świątyni sięga połowy XI wieku. W 1990 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Szczyt zachorowań na Ukrainie między 3 i 8 maja

 

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 392 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a 11 chorych na COVID-19 zmarło - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 9009, a zgonów do 220. Wyzdrowiały 864 osoby.

 

ZOBACZ: Na wschodzie Ukrainy brakuje lekarstw i drożeje żywność. Pomagają Polacy

 

Resort ochrony zdrowia podkreślił, że dane o zakażeniach na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach obwodów donieckiego i ługańskiego są niedostępne. 

 

Według ukraińskiego rządu szczyt zachorowań na Covid-19 jest oczekiwany między 3 i 8 maja. W środę przedłużono do 11 maja restrykcje związane z pandemią.

grz/luq/ rbc.ru, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie