Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce zbliża się do 12 tysięcy

Polska
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce zbliża się do 12 tysięcy
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Liczba zakażonych w Polsce zbliża się do 12 tys.

Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo zdrowia. Tym samym liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 11 761. Nie żyją cztery kolejne osoby. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w sumie 539 pacjentów.

Nowe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (34), śląskiego (31), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (13), małopolskiego (12), opolskiego (7), pomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (4), świętokrzyskiego (3) i lubelskiego (2).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K, 46-M Tychy, 76-K Gliwice, 78-M Łańcut. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - poinformował resort zdrowia.

ZOBACZ: Etapy znoszenia obostrzeń. Rzecznik rządu mówi o możliwych zmianach

 

Według danych z poniedziałku rano, z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2759 osób. Wyzdrowiało dotychczas 2466 zakażonych.

 

 

WIDEO: konferencja Ministerstwa Zdrowia

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Ponad 54 tys. ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych

 

Od 20 kwietnia w Polsce rząd złagodził obostrzenia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie