Kidawa-Błońska: chciałabym zobaczyć tarczę antykryzysową przygotowaną przez rząd dla rolników

Polska
Kidawa-Błońska: chciałabym zobaczyć tarczę antykryzysową przygotowaną przez rząd dla rolników
PAP/ Paweł Supernak
Kidawa-Błońska mówiła na konferencji prasowej w gospodarstwie rolnym w Załuskach (woj. mazowieckie), że po ubiegłorocznej suszy rząd obiecał rolnikom rekompensaty, ale jak dotąd tylko jedna trzecia z nich została wypłacona

Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) dopytywała w poniedziałek, czy rząd przygotował plan pomocy dla rolników w związku z suszą i czemu - jak stwierdziła - rząd nie chce na ten cel wykorzystać pieniędzy z UE. Chciałabym zobaczyć tarczę antykryzysową przygotowaną przez rząd dla rolników - mówiła.

Kidawa-Błońska mówiła na konferencji prasowej w gospodarstwie rolnym w Załuskach (woj. mazowieckie), że po ubiegłorocznej suszy rząd obiecał rolnikom rekompensaty, ale jak dotąd tylko jedna trzecia z nich została wypłacona.

 

- Tylko jedna trzecia a jesteśmy dziś w momencie, kiedy wiemy, że tegoroczna susza będzie jeszcze gorsza i spowoduje jeszcze większe straty - podkreśliła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

 

ZOBACZ: Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest śledztwo i nagroda za "podpalacza"

 

- Pytam: czy rząd jest do tego przygotowany; czy przygotował grupę, która będzie zajmowała się tym kryzysem, czy przygotowuje plany? Chciałabym, żeby nie było znów zaskoczenia tak, jak z pandemią koronawirusa, gdy rząd zbyt długo czekał z podjęciem stosownych decyzji - mówiła kandydatka KO.

 

Tarcza dla rolników

 

Podkreśliła, że rolnicy to też przedsiębiorcy, którzy również potrzebują wsparcia od rządu.

 

- Bardzo chciałabym zobaczyć tarczę antykryzysowa przygotowaną przez rząd właśnie dla rolników, żeby poważnie potraktować ich problemy i to, że muszą podejmować trudne decyzje, a pomocy ze strony rządu nie ma żadnej. Chciałam zapytać, czemu rząd nie chce wykorzystać tych pieniędzy unijnych, które możemy wykorzystać na ten cel i dlaczego w tej sprawie jest taki bierny - mówiła Kidawa-Błońska.

 

ZOBACZ: "Aby zażegnać suszę, przez trzy miesiące musiałby padać deszcz"

 

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc przekonywała, że susza nie dotknie tylko rolników, ale wszystkich Polaków, a także przemysł i energetykę. - Teraz jest najwyższy czas, żeby zbudować tarczę, która osłoni zarówno polskich rolników, jak i nas wszystkich i zapobiegnie temu, co może być najtrudniejsze - mówiła.

 

Wójt gminy Załuski Kamil Koprowski zwrócił uwagę na problem braku pracowników sezonowych w rolnictwie, co ma związek z zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa.

 

Pomoc suszowa

 

W poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do pomocy dla rolników wskazał, że zostały przyspieszone "wszystkie możliwe wypłaty dla rolników i końcówka dopłat bezpośrednich i za materiał siewny, za paliwo". - 91 tys. rolników w tym tygodniu otrzyma pieniądze zaległe z pomocy suszowej - zapewnił.

 

ZOBACZ: Rolnicy otrzymają zaległą "pomoc suszową". Minister rolnictwa o szczegółach

 

Ardanowski przypomniał, że wystąpił do KE o uruchomienie środków unijnych na interwencyjne zakupy niektórych grup produktów. Chodzi, jak tłumaczył, o możliwość przesunięcia części środków z tzw. programu rozwoju obszarów wiejskich na wsparcie bezpośrednie dla gospodarstw.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie