Koronawirus w Polsce. Nowi zakażeni, kolejne ofiary

Polska
Koronawirus w Polsce. Nowi zakażeni, kolejne ofiary
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Do tej pory zmarło łącznie 526 pacjentów

Mamy 122 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 11 395. Nie żyją kolejne dwie osoby. Do tej pory zmarło łącznie 526 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: wielkopolskiego (41), śląskiego (21), dolnośląskiego (15), pomorskiego (14), zachodniopomorskiego (10), opolskiego (9), lubelskiego (5), małopolskiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 70-K Poznań, 84-K Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

ZOBACZ: Areszt dla zakażonej, która wybrała się na zakupy. To nie koniec kar

 

Według danych z niedzieli rano, z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2749 osób. Wyzdrowiało dotychczas 2265 zakażonych.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 79 656 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 19 116.

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie