Fermy norek poddane kwarantannie. Zwierzęta zainfekowane koronawirusem

Świat
Fermy norek poddane kwarantannie. Zwierzęta zainfekowane koronawirusem
PAP/EPA/ROB ENGELAAR
Miasta, w których zlokalizowane są farmy norek, znajdują się w prowincji, w której odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa w Holandii

Ministerstwo rolnictwa Holandii poinformowało w niedzielę, że dwie fermy norek zostały poddane kwarantannie, ponieważ zwierzęta zostały zainfekowane koronawirusem i wezwało do zgłaszania innych prawdopodobnych przypadków zakażenia u zwierząt.

Norki, które zostały poddane testom po tym, gdy zaczęły wykazywać problemy z oddychaniem, zostały najprawdopodobniej zainfekowane przez zakażonych pracowników.

 

Norki to pierwsze zgłoszone przypadki COVID-19 u zwierząt w Holandii

 

Resort przekazał, że możliwość dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na ludzi lub inne zwierzęta na fermach jest „minimalna”, jednak zakazał przemieszczania małych ssaków i ich nawozu. Ministerstwo dokładnie bada epidemię, w tym testuje powietrze i glebę, i radzi ludziom, by nie zbliżali się na odległość mniejszą niż 400 metrów od ferm.

 

ZOBACZ: Przez zakaz wstępu do lasów, przyroda odżyła. "Zwierzęta pozbyły się strachu"

 

Norki to pierwsze zgłoszone przypadki COVID-19 u zwierząt w Holandii, chociaż chorobę stwierdzono u niektórych zwierząt domowych i zwierząt w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

 

Zainfekowane fermy w miastach z największą liczbą przypadków koronawirus

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że nietoperze w Chinach, gdzie w grudniu 2019 roku pojawił się wirus SARS-CoV-2, były prawdopodobnie rezerwuarem wirusa, czyli środowiskiem, w którym patogen się namnożył. Dopiero pośredni gospodarz zwierzęcy, który nie został jeszcze zidentyfikowany, zakaził ludzi.

 

Miasta, w których zlokalizowane są farmy norek, Germert-Bakel i Laarbeek, znajdują się w prowincji Brabancja Północna na południu Holandii, w której odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa w kraju.

 

ZOBACZ: ZOO rozważa ubój zwierząt z powodu pandemii koronawirusa

 

W ciągu ostatniej doby w Holandii zrejestrowano 655 nowych zakażeń, co zwiększa bilans wszystkich zakażonych do 37845; zmarło 66 osób - podał w niedzielę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Całkowity bilans zgonów w kraju sięga 4475. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie