Ponad pół tysiąca ofiar koronawirusa w Polsce

Polska
Ponad pół tysiąca ofiar koronawirusa w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Ponad pół tysiąca ofiar koronawirusa w Polsce

Mamy 206 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę popołudniu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 11 273. Nie żyje kolejnych 25 osób. Do tej pory zmarło łącznie 524 pacjentów. Nad ranem MZ informowało o 5 nowych zgonach.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (96), podkarpackiego (23), łódzkiego (23), pomorskiego (22), śląskiego (15), podlaskiego (11), dolnośląskiego (9), małopolskiego (6) oraz świętokrzyskiego (1).

 

Z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 25 osób od 56 do 95 lat. Najwięcej zgonów, sześć, odnotowano w Radomiu. Pozostałe przypadki śmiertelne potwierdzono w następujących miastach: Kraków, Poznań, Kędzierzyn-Koźle, Zgierz, Tychy, Bolesławie, Szczecin, Wrocław, Warszawa, Starachowice, Grudziądz. Większość zmarłych miała choroby współistniejące.

 

 

W sobotę rano MZ informowało o 175 nowych przypadkach zakażenia i 5 nowych zgonach. Łącznie w sobotę wykryto 381 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 30 osób.

 

W porównaniu do piątku liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem nie zmieniła się, o 10 osób mniej zmarło (w piątek było 381 nowych przypadków zakażenia i 40 zgonów).

 

Według danych z soboty rano, z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2821 osób. Wyzdrowiało dotychczas 2126 zakażonych.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objęte są 87 003 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 19 653.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie