Ponad 11 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Są kolejne ofiary

Polska
Ponad 11 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Są kolejne ofiary
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 11 067

Mamy 175 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 11 067. Nie żyje kolejnych 5 osób. Do tej pory zmarło łącznie 499 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (52), dolnośląskiego (34), wielkopolskiego (30), małopolskiego (18), pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (7), opolskiego (7), lubelskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3) i podlaskiego (3).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Poznań, 71-K Racibórz, 53-K, 90-M Tychy, 74-M Kraków. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodało ministerstwo zdrowia.

Według danych z soboty rano, z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2821 osób. Wyzdrowiało dotychczas 2126 zakażonych.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objęte są 87 003 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 19 653.

ZOBACZ: 45 milionów turystów mniej, 30 mld euro strat. Prognoza dla Włoch

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie