Wbrew kryzysowi. Ten sektor gospodarki cały czas rośnie

Biznes
Wbrew kryzysowi. Ten sektor gospodarki cały czas rośnie
pixabay.com/MichaelGaida
Budownictwo na razie odporne na kryzys

Tego nie spodziewał się nikt. W marcu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,7 proc. Branża jest wyjątkiem na gospodarczej mapie Polski, bo w zeszłym miesiącu spadły: produkcja przemysłowa i sprzedaż  detaliczna. Nie można jednak zapominać, że dopiero od połowy marca zaczęło się ograniczanie aktywności przedsiębiorstw. Budowlańcy nie musieli szybko schodzić z rusztowań.

Zwiastunem  podtrzymywania koniunktury w tej branży  były tłumy klientów w marketach budowlanych w pierwszych tygodniach pandemii, kiedy rząd apelował, by w sklepach kupować tylko artykuły pierwszej potrzeby. Apel został zignorowany i także dlatego produkcja budowlano-montażowa wzrosła w zeszłym miesiącu o 3,7 proc. w porównaniu z marcem 2019 r.  Analitycy rynkowi przed ogłoszeniem raportu GUS prognozowali, że będziemy miel i wynik dodatni, ale na poziomie tylko 0,8 proc.

 

Udany kwartał

 

Co ciekawe, w budownictwie udany był cały pierwszy kwartał tego roku - w  styczniu produkcja wzrosła o 6,5 proc., a w lutym o 5,5 proc. Dużo gorszy pod tym względem był ostatni kwartał 2019 roku, kiedy to przez wszystkie trzy miesiące - od października do grudnia - zanotowano spadki aktywności kolejno o: 4 proc, 4,7 proc, i 3,3 proc.

 

ZOBACZ: Ceny mieszkań. Taniej nie będzie, chyba że kryzys wymknie się spod kontroli

 

 Żeby obraz stanu budownictwa w marcu był pełny dodajmy, że - jak policzył GUS - po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa  była wyższa o 1,6% proc. w porównaniu z marcem 2019 roku oraz o 3,6 proc. mniejsza niż w lutym 2020 roku.

 

W zeszłym miesiącu najbardziej aktywne były firmy wykonujące roboty budowlane specjalistyczne (wzrost o 10,8 proc.) oraz firmy wznoszące budynki (wzrost o 2,9 proc.). Wartość produkcji była mniejsza w przedsiębiorstwach zatrudnionych przy  obiektach inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 0,4 proc.).

 

Trudny kwiecień

 

Nie ulega wątpliwości, że pełniejszą wiedzę o stanie gospodarki będziemy mieli po ogłoszeniu przez GUS raportów kwietniowych. Przypomnijmy, w marcu produkcja przemysłowa spadła o 2,3 proc , ale - jak twierdzą liczni ekonomiści  - w tym miesiącu może skurczyć się o 10-20 proc.

 

ZOBACZ: Darmowy transfer danych w aplikacji Polsat News w Plusie

 

Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 9 proc. Nie brak opinii, że w kwietniu zmaleje o 20, a nawet o 30 proc. Analitycy obawiają , że skala spadku konsumpcji prywatnej w całym drugim kwartale tego roku też  może być dwucyfrowa.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że branża budowlano-montażowa też wkrótce spadnie pod kreskę. Tym bardziej, że GUS kilka dni temu poinformował  o ponad 15-procentowym, marcowym  spadku produkcji dóbr inwestycyjnych. 

 

Jacek Brzeski/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie