Morawiecki o "kruchości Unii Europejskiej". Zdradził, jakiej oczekuje odpowiedzi

Polska
Morawiecki o "kruchości Unii Europejskiej". Zdradził, jakiej oczekuje odpowiedzi
PAP/Rafał Guz
"Musimy dziś pozbyć się lęku przed ambitnym budżetem" - uznał premier.

"Musimy dziś pozbyć się lęku przed ambitnym budżetem" - napisał premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wydaniu niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Czas naszego działania jest teraz" - napisał szef polskiego rządu, który uważa, że odpowiedzią na kryzys powinno być stworzenie "Europy Solidarności". "Aby Europa odzyskała wzrost i blask, musimy razem zrobić więcej" - stwierdził.

Tekst Morawieckiego ukazał się w "FAZ" przed spotkaniem Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE będą obradować na temat sposobów przeciwdziałania kryzysowi.

 

Zdaniem polskiego premiera, pandemia koronawirusa to "największy kryzys społeczny", który dotyczy m.in. zdrowia publicznego oraz gospodarki.

 

- Szukając oszczędności i tnąc koszty produkcji wiele europejskich firm przeniosło procesy wytwórcze w tanie regiony azjatyckie, zaniedbując rodzime źródła zaopatrzenia - zauważył Morawiecki.

 

Morawiecki napisał, czego potrzebuje Europa

 

Według szefa Rady Ministrów, sytuacja, w jakiej znalazła się Unia Europejska, wskazuje na kruchość jej "dotychczasowego porządku społeczno-gospodarczego".

 

ZOBACZ: Hotele tracą co miesiąc miliard złotych

 

"Żeby ustrzec się przed dalszą zapaścią, Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię" - napisał premier.

 

Według Morawieckiego, "dziś pierwszą zasadą nowej europejskiej równowagi powinno być odbudowanie zdolności do przeciwdziałania konsekwencjom tego rodzaju zbiorowych kryzysów".

 

"Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię. Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji" - uznał.

 

"Musimy pozbyć się lęku przed ambitnym budżetem"

 

Polski premier docenił przygotowane przez Komisję Europejską "instrumenty zapewniające gwarancje dla pożyczek i bardziej elastyczne zasady korzystania z funduszy europejskich".

 

Wspomniał też o działaniach podjętych przez każde z państw UE. "Aby jednak Europa odzyskała wzrost i blask, musimy razem zrobić więcej" - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Zdaniem polskiego premiera, odpowiedzią na wyjątkowość sytuacji jest "Europa Solidarności, która opiera się na ambitnym budżecie i nowej odbudowanej równowadze".

 

"Musimy dziś pozbyć się lęku przed ambitnym budżetem. W dobie obecnego kryzysu najbardziej efektywną formą unijnej pomocy będą środki przeznaczone na politykę spójności i rolną" - napisał Morawiecki.

 

 

"Kraje UE tracą rocznie co najmniej 200 mld euro"

 

Szef polskiego rządu stwierdził, że "doświadczenia z przeszłości pokazują, że polityka zaciskania pasa się nie sprawdziła". "Dlatego Unia na walkę ze skutkami koronawirusa powinna również przeznaczyć całkiem nowe środki finansowe" - zaproponował.

 

Premier wskazał możliwe źródła pozyskania nowych funduszy: "wprowadzenie podatków FTT, cyfrowego, od śladu węglowego importu z państw trzecich czy Single Market Fee".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania boi się drugiego szczytu epidemii. Restrykcje "jeszcze przez dłuższy czas"

 

Morawiecki zwrócił uwagę na naglącą potrzebę ograniczania oszustw podatkowych z powodu których kraje UE "tracą rocznie co najmniej 200 mld euro".

 

Zacytował też słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która stwierdziła niedawno, że w ciągu ostatnich czterech tygodni Europa zrobiła więcej niż w pierwszych czterech latach ostatniego kryzysu”. Morawiecki ocenił, że dotychczas podjęte kroki to dopiero "pierwszy kilometr w maratonie który nas czeka".

 

Szef rządu polskiego dodał jednak, że "to jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską". Na koniec przypomniał słowa Jana Pawła II: "Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro". Zdaniem premiera, "czas naszego działania jest teraz".

 

"Tylko zjednoczona Europa pokona koronawirusa"

 

Z kolei w środę Morawiecki napisał na Facebooku, że "tylko zjednoczona Europa pokona koronawirusa i kryzys ekonomiczny".

 

"Z tym założeniem odbyłem dziś bardzo konstruktywną rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel" - poinformował. 

 

Szef rządu dodał, że poza sprawami krajowymi po południu czekały go dwie ważne rozmowy. "Ci z Państwa, którzy czytają regularnie moje wpisy, zapewne zauważyli, że proponowane przeze mnie rozwiązania - czy to dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego, militarnego bądź ekonomicznego - opierają się na dwóch filarach. Krajowym i międzynarodowym" - stwierdził. 

 

 

Dodał, że choć jest zwolennikiem silnej, niezależnej i samowystarczalnej Rzeczypospolitej, to "inicjuje i popiera wszelkie projekty europejskie, które kolektywnie zwiększają nasze bezpieczeństwo i rozwój jako wspólnoty".

 

"Konsekwentnie powtarzam - tylko zjednoczona Europa pokona koronawirusa i kryzys ekonomiczny. Z tym założeniem odbyłem dziś bardzo konstruktywną rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel" - poinformował premier.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP, "Frankfurter Allgemeine Zeitung"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie