Polskie testy na koronawirusa. 10 tys. sztuk w przyszłym tygodniu

Polska
Polskie testy na koronawirusa. 10 tys. sztuk w przyszłym tygodniu
PAP/Jakub Kaczmarczyk
W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa

W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa – poinformował w środę dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz.

Dyrektor IChB PAN przekazał w czasie konferencji prasowej, że poznańscy naukowcy chcą stworzyć w sumie trzy generacje testu na koronawirusa.

 

Produkcja w przyszłym tygodniu

 

- Pierwszy test, który jest odpowiedzią na najbardziej podstawowe zagrożenie, czyli gdyby w Polsce miał się rozwijać wariant włoski, zacznie być produkowany w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że pierwsze 10 tys. testów już powstanie. Tak zapewniły nas firmy, które podjęły z nami współpracę - powiedział.

 

ZOBACZ: Testy na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Kolejny punkt w Warszawie

 

Dodał, że w tym tygodniu Instytut otrzymał prototypy testu, które są jeszcze sprawdzane. - Chcemy je rozesłać do stacji diagnostycznych, które zajmują się wykrywaniem koronawirusa i zobaczymy, czy wszystko jest zrobione zgodnie z oczekiwaniami - wyjaśnił.

 

WIDEO: Konferencja dotycząca produkcji polskich testów na koronawirusa

 

 

100 tys. testów w miesiąc

 

Ocenił, że wyprodukowanie pierwszych 100 tys. testów na koronawirusa potrwa przynajmniej miesiąc. - Firmy współpracujące z nami podkreśliły, że w kolejnym tygodniu będą w stanie zrobić 20 tys. testów, a następnie dojdą do 40 tys. jeśli będzie taka potrzeba – powiedział.

 

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa. Od czwartku testy na ludziach

 

Szef IChB PAN wskazał, że Instytut otrzymał ok. 15 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Nieco więcej niż 8 mln zł przeznaczonych jest na wyprodukowanie 100 tys. testów, natomiast druga część przeznaczona jest na badania i rozwój - wyjaśnił.

 

Figlerowicz poinformował, że poznańscy naukowcy opracowują już test drugiej generacji. - Myślę, że za dwa, trzy tygodnie ten test będzie gotowy – przekazał.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie