Polska na 62. miejscu w rankingu wolności prasy

Polska
Polska na 62. miejscu w rankingu wolności prasy
Pexels.com/zdj. ilustracyjne
Polska przesunęła się o trzy miejsca dalej w rankingu wolności prasy Reporterów bez Granic.

Nowy Indeks Wolności Prasy przedstawiła międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic. Polska spadła w nim na 62. miejsce w gronie 180 krajów. W porównaniu do ubiegłego roku jest niżej o trzy pozycje.

"Reporterzy bez granic opublikowali ranking wolności słowa na 2020" - poinformowała na Twitterze Dominika Bychawska, z zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

Kolejny spadek Polski w rankingu

 

"Polska spadła na 62 miejsce (-3 pozycje), powodem jest zamach na sądownictwo i rosnąca fala nienawiści w mediach" - dodała Bychawska.

 

 

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu opublikowanym prze Reporterów bez Granic (Reporters Sans Frontières) należą do Norwegii, Finlandii i Danii. Fakt, że Polska znalazła się na 62. pozycji został uzasadniony w następujący sposób: "podejmowane przez obecny rząd próby kontroli systemu wymiaru sprawiedliwości, zaczynają mieć wpływ na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach".

 

 

Zachęca do autocenzury w niezależnych mediach"

 

W zestawieniu podkreślono również, że niektóre sądy w Polsce stosują art. 212 Kodeksu karnego, pozwalający na zastosowanie wobec dziennikarzy kary za zniesławienie do jednego roku więzienia. Nawet jeśli sądy "w przeważającej części są usatysfakcjonowana grzywnami przeciwko dziennikarzom, stosowanie art. 212 Kodeksu karnego zachęca do autocenzury w niezależnych mediach" - zaznaczyła międzynarodowa organizacja.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska o wyborach prezydenckich w Polsce

 

Dodatkowo zaznaczono, że media publiczne w Polsce zostały przekształcone w "rzeczników propagandy rządowej", a ich szefowie "nie tolerują ani sprzeciwu, ani neutralności i zwalniają pracowników, którzy się opierają".

 

Wpływ pandemii Covid-19 na przyszłość

 

Międzynarodowa organizacja zwróciła w mediach społecznościowych uwagę na to, że tegoroczna edycja jej zestawienia pokazuje, iż "nadchodząca dekada będzie decydująca dla przyszłości dziennikarstwa. Pandemia Covid-19 podkreśla i wzmacnia wielokrotne kryzysy, które są zagrożeniem dla prawa do wolnych, niezależnych, pluralistycznych i wiarygodnych informacji".

 

 

Reporterzy bez Granic przygotowują ranking wolności prasy od 18 lat. Podstawą do sporządzania zestawienia są kwestionariusze od ekspertów z całego świata. Kwestie brane pod uwagę w trakcie badania to m.in. stopień niezależności mediów, jakości ram legislacyjnych oraz bezpieczeństwo dziennikarzy. Ankieta składa się 87 pytań, jest przeprowadzana online w 20 językach. W 2016 roku Polska spadła w nim z 18. na 47. miejsce. Z kolei w 2019 roku została umieszczona na 59. pozycji.

ms/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie