W tym kraju w domach mieszka więcej zwierząt niż dzieci do 15 roku życia

Świat
W tym kraju w domach mieszka więcej zwierząt niż dzieci do 15 roku życia
polsatnews.pl
Dla żyjących samotnie w dużych miastach pies jest antidotum na samotność

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Madrycie (INE) oraz organizacji praw zwierząt wynika, że w hiszpańskich domach mieszka obecnie więcej czworonożnych pupilów niż dzieci w wieku do lat 15.

Jak wskazuje w swoich statystykach INE, im młodsze dzieci, tym jest ich mniej w hiszpańskich domach. W wieku do lat pięciu jest ich zaledwie 11 proc. we wszystkich gospodarstwach domowych w Hiszpanii. Znacznie większy odsetek stanowią tymczasem zwierzęta domowe.

 

Z danych Madryckiego Stowarzyszenia Weterynarzy Zwierząt Domowych (AMVAC) wynika, że już w ponad 40 proc. hiszpańskich gospodarstw domowych jest czworonożny pupil. Zwierzęta stają się coraz bardziej powszechne.

 

Pies antidotum na samotność

 

Według INE oraz Hiszpańskiej Sieci Identyfikacji Zwierząt Domowych (REIAC) w Hiszpanii jest obecnie ponad 13 mln zwierząt domowych, głównie psów, zaś dzieci w wieku do lat 15 - niewiele ponad 7,5 mln.

 

ZOBACZ: Przymusowa kwarantanna a spacer z czworonogiem. Pomoże "Pies w Koronie"

 

Eksperci, z którymi rozmawiało radio Cadena Ser, wskazują, że głównym powodem wzrostu liczby czworonogów w hiszpańskich gospodarstwach domowych jest rosnąca liczba żyjących w pojedynkę, szczególnie w miastach. Pies jest ich antidotum na samotność.

 

Hiszpańskie Towarzystwo Posiadaczy Psów (RSCE) szacuje, że średnio w roku każdy posiadacz tego zwierzęcia wydaje na potrzeby swojego pupila 1250 euro.

 

We wrześniu 2019 r. hiszpańskie miasto Zamora, na północnym zachodzie, wprowadziło podatek od psów. Taksa jest pobierana raz w roku na podstawie istniejącego już w gminie spisu psów. Wartość zobowiązania dla właściciela zwierzęcia wynosi 9 euro od jednego pupila, bez względu na jego wiek czy rasę.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie