Szwedzka tyczkarka zatrudniła się przy... robotach drogowych. Kieruje ruchem samochodów

Świat
Szwedzka tyczkarka zatrudniła się przy... robotach drogowych. Kieruje ruchem samochodów
Facebook/ Angelica Bengtsson
Tyczkarka zarobi około 10,5 tys. złotych miesięcznie

Angelica Bengtsson, szwedzka nadzieja olimpijska w skoku o tyczce, z powodów finansowych postanowiła zatrudnić się przy robotach drogowych, gdzie będzie kierować ruchem samochodów.

- Sezon jest jaki jest, czyli go nie ma. Bez zawodów dla sportowca nie ma zarobków, a aby opłacić wszystkie moje rachunki i zobowiązania potrzebuję dochodu. Znalazłam ciekawą pracę na świeżym powietrzu przy remontach dróg - wyjaśniła 26-latka.

 

Dodała, że jest to praca sezonowa i na razie jest dla niej aktualna do końca sierpnia. Jeżeli jednak epidemia nie znajdzie się pod kontrolą i zawody będą dalej odwoływane, może będzie pracować dłużej.

 

Zarobi ponad 10 tys. złotych

 

Roboty drogowe w Szwecji są prowadzone przez państwowy urząd ruchu drogowego i finansowane głównie z podatku, który właściciele samochodów płacą raz w roku. Jest on uzależniony od wagi pojazdu i emisji spalin. Pensja tyczkarki, której funkcja określona jest jako "sygnalistka drogowa", będzie wynosić 26 600 koron miesięcznie brutto (ok. 10,5 tys. złotych).

 

ZOBACZ: Mistrzyni olimpijska trenuje w... basenie ogrodowym

 

- Jest to znacznie więcej niż moje stypendium sportowe, z którego teraz muszę żyć - przyznała Szwedka.

 

W swojej karierze zdobyła trzy brązowe medale mistrzostw Europy: jeden na stadionie w Amsterdamie (2016) i dwa w hali - w Pradze (2015) i Belgradzie (2017). W lutym triumfowała w halowych mistrzostwach kraju wynikiem 4.74.

 

- Byłam pełna optymizmu, bo forma rosła, lecz nagle nadszedł wirus, który storpedował wszystkie moje plany. Wraz z rozwojem epidemii i po przesunięciu igrzysk olimpijskich straciłam z dnia na dzień motywację i wpadłam w rodzaj depresji. Miałam uczucie, jakby ktoś nagle wyciągnął dywan spod moich nóg. Teraz chcę przebywać na co dzień z ludźmi i regularna praca da mi taką możliwość - powiedziała tyczkarka szwedzkim mediom, m.in. na antenie telewizji SVT.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie