Rekordowe spadki cen ropy. Reakcja prezydenta Trumpa

Biznes
Rekordowe spadki cen ropy. Reakcja prezydenta Trumpa
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Donald Trump zapowiedział wcześniej, że rozważy propozycję wstrzymania importu ropy z Arabii Saudyjskiej

Donald Trump zareagował na gwałtowny spadek cen ropy w USA. "Nigdy nie pozwolimy upaść amerykańskiemu przemysłowi naftowemu i gazowemu" - zapowiedział prezydent USA na Twitterze. W poniedziałek w najbardziej krytycznym momencie, cena surowca spadła do okolic minus 40 dolarów za baryłkę.

Notowania czarnego złota w USA znalazły się na najniższych poziomach od 1946 roku, czyli od momentu gromadzenia danych. Cena kontraktów na  maj najpierw osiągnęła poziom 0 dolarów, a następnie spadała w najbardziej krytycznym momencie do okolic minus 40 dolarów za baryłkę.

 

ZOBACZ: W Polsce i na Węgrzech inflacja najwyższa w skali Europy

 

Powodem jest obecna pandemia, która wywołała zamrożenie gospodarki, ogromny spadek popytu na ropę i wynikające z tego problemy z gromadzeniem się niewykorzystanego oleju. W momencie, gdy magazyny są pełne, amerykańskie przedsiębiorstwa nie mają gdzie przechowywać nadmiaru produkowanej ropy. Jeżeli nie ma gdzie umieścić czarnego złota, nikt nie chce kontraktu terminowego, który wkrótce wygaśnie. 

 

Reakcja Trumpa

 

W związku z sytuacją na rynku ropy, amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek na Twitterze, że nigdy nie pozwoli upaść amerykańskiemu przemysłowi naftowemu i gazowemu. 

 

"Nigdy nie pozwolimy, aby wielki amerykański przemysł naftowy i gazowy upadł. Poleciłem Sekretarzowi Energii i Sekretarzowi Skarbu przygotowanie planu wsparcia finansowego, żeby te bardzo ważne firmy i miejsca pracy były zabezpieczone na długo w przyszłości!"- napisał Trump. 

 

 

Wcześniej Trump zapowiedział, że jego administracja rozważa wstrzymanie importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i planuje skup interwencyjny surowca poprzez uzupełnienie "do maksimum" rezerw strategicznych USA.

 

Zdaniem ekspertów, w tym momencie nie można zrobić wiele, aby rynek fizycznej ropy przestał się osuwać w krótkim terminie. Rafinerie odrzucają beczki w największym tempie w historii, a przy brakach miejsc w magazynach albo rynek spotka całkowity paraliż albo wcześniej ustąpi... światowa pandemia.

dk/luq/ polsatnews.pl, comparic.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie