Premier: projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie realizowany

Biznes
Premier: projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie realizowany
PAP/Mateusz Marek
- Nie będziemy płacić i pomagać tym, którzy potem rozliczają się gdzieś na Cyprze, w Szwajcarii, na Wyspach Bahama czy Bermudach - zapewniał premier

Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie realizowany - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że tego typu inwestycje publiczne, to część rządowego planu wychodzenia z kryzysu.

Premier rozmawiał we wtorek z internautami w ramach sesji "Q&A". Jedno z pytań dotyczyło budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Szef rządu zapewnił, że inwestycja ta będzie realizowana. - Filar piąty "tarczy antykryzysowej" obejmuje dodatkowe środki na cele inwestycji publicznych. To dla mnie bardzo ważna część planu wychodzenia z kryzysu - podkreślił.

 

ZOBACZ: Nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Emilewicz podała szczegóły

 

Według niego, w czasie kryzysu inwestycje prywatne "przygasają", dlatego w to miejsce wchodzą wówczas inwestycje publiczne. - Tak się działo w przypadku poprzednich kryzysów i tak będziemy robić również dzisiaj. Dlatego też Centralny Port Komunikacyjny i wiele innych inwestycji będziemy starali się kontynuować oraz inicjować nowe - zadeklarował szef rządu.

 

"Chcę, żeby programy inwestycyjne były prowadzone z szerokim rozmachem"

 

Dodał, że rozmawiał na ten temat z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz przywódcami państw członkowskich UE. - Chcę, żeby te programy inwestycyjne, które ruszą za kilka miesięcy, kilka kwartałów, były naprawdę prowadzone z szerokim rozmachem, po to, żeby kompensowały ubytki w programach inwestycji prywatnych - zaznaczył premier.

 

Szef rządu odpowiadając na kolejne pytanie, poinformował, że część środków pochodzących z planu inwestycji publicznych będzie dotyczyło transformacji energetycznej. - Ale zabiegam również o to, żeby Unia Europejska miała środki własne dodatkowe, takie jak (pochodzące) z opłaty od wielkich, międzynarodowych korporacji. To przecież wielkie międzynarodowe firmy z Chin, ze Stanów Zjednoczonych, także niektóre europejskie, czerpią ogromne korzyści z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim i to one powinny dodatkowo łożyć na budżet UE, na nowe środki własne - powiedział Morawiecki.

 

Premier "skrajnym przeciwnikiem" tzw. rajów podatkowych 

 

Podkreślił przy tym, że jest "skrajnym przeciwnikiem" tzw. rajów podatkowych i wspierania firm, które nie płacą podatków w krajach, gdzie prowadzą działalność. - I tak ma być - jeżeli komuś pomagamy, to musi być siedziba tutaj w Polsce. Nie będziemy płacić i pomagać tym, którzy potem rozliczają się gdzieś na Cyprze, w Szwajcarii, na Wyspach Bahama czy Bermudach. To jest nienormalne i my chcemy temu przeciwdziałać - zaznaczył szef rządu.

 

ZOBACZ: Bilans marca w gospodarce. Przemysł na lekkim minusie, zatrudnienie nieco spada, płace nadal wysokie

 

Przypomniał, że podobną zasadę zastosowała już Dania i dodał, że będzie do niej przekonywał pozostałych przywódców innych państw UE.

 

CPK - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie