Ponad 9,5 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary

Polska
Ponad 9,5 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary
PAP/Grzegorz Michałowski
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce zbliża się do 10 tys.

"Mamy 140 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Nie żyje kolejnych 18 osób. Liczba wszystkich zakażonych w Polsce wzrosła do 9593. Do tej pory zmarło 380 pacjentów.

"Mamy 140 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (38), łódzkiego (22), śląskiego (18), wielkopolskiego (16), świętokrzyskiego (13), dolnośląskiego (12), małopolskiego (7), pomorskiego (4), podkarpackiego (3)", zachodniopomorskiego (3), podlaskiego (3), lubuskiego (1)" - poinformował resort zdrowia.

"Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Toruń, 96-K Kalisz, 87-K Pleszew, 65-K 74 K Poznań, 66-K 60-M 86-M 63-M 90-K 81-K Warszawa, 65-M 80-K Radom, 90-K 89-M Kraków, 54-K 61 M 72-M Nowogrodziec. Większość osób miała choroby współistniejące" - dodano.

 

Wcześniej w poniedziałek ministerstwo informowało o 166 nowych przypadkach zakażeń i o śmierci dwóch pacjentów.

 

ZOBACZ: Kosianiak-Kamysz przedstawił "Plan dla Polski" dot. odmrożenia gospodarki

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe staje się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Kolejne przypadki COVID-19 wśród personelu szpitala w Radomiu

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne wejdą w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe będzie także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie