Wielki pożar składowiska odpadów w Świętokrzyskiem. Płoną chemikalia

Polska
Wielki pożar składowiska odpadów w Świętokrzyskiem. Płoną chemikalia
Dominik Kowalski, UM Kielce

Ponad 20 zastępów straży pożarnej gasi pożar składowiska odpadów w podkieleckich Nowinach (świętokrzyskie). Zarządzono ewakuację 150 mieszkańców.

Do pożaru doszło około godziny 15. Dyżurny komendy wojewódzkiej świętokrzyskiej straży pożarnej przekazał, że płonie składowisko, na którym znajdowały zbiorniki z chemikaliami oraz butlami z gazami technicznymi. Na placu zaparkowane były także samochody ciężarowe.

 

Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Sitkówki-Nowiny poinformował, że przy konsultacji ze strażakami zarządzono ewakuację 150 mieszkańców. Wójt zaapelował jednocześnie, aby gapie nie zbliżali się do miejsca pożaru, ponieważ samochody blokują dojazd i utrudniają akcję gaśniczą strażakom. Kłęby czarnego gęstego gminu są widoczne z kilkunastu kilometrów.

 

ZOBACZ: Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną?

 

- Przekazaliśmy do mieszkańców komunikat za pośrednictwem serwisu SMS-owego, żeby nie wychodzili z domów i pozamykali okna w mieszkaniach. Jest też zarządzona ewakuacja 150 mieszkańców z ulicy Perłowej. Mieszkańcy zostaną przetransportowani do Schroniska Młodzieżowego w Nowinach przy ulicy Gimnazjalnej - powiedział Nowaczkiewicz.

 

Z informacji przekazywanych przez strażaków wynika, że do pożaru składowiska z chemicznymi odpadami doszło po tym, jak ogień z podpalonych traw, przeniósł się na teren składowiska. Na miejscu trwa akcja gaśnicza.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie