Wzrost przypadków zakażeń w Polsce. Z powodu koronawirusa zmarły kolejne osoby

Polska
Wzrost przypadków zakażeń w Polsce. Z powodu koronawirusa zmarły kolejne osoby
PAP/Adam Warżawa

Mamy 179 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę po południu ministerstwo zdrowia. Zmarło kolejnych 9 osób. Łącznie w Polsce jest 8742 zakażonych, zmarło 347 osób.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 53 osób z woj. mazowieckiego, 33 z łódzkiego, 23 z małopolskiego, 19 ze śląskiego, 13 z dolnośląskiego, 12 z zachodniopomorskiego, 9 ze świętokrzyskiego, 4 z podkarpackiego, 4 z podlaskiego, 4 z opolskiego, 3 z kujawsko-pomorskiego oraz po jednym z lubelskiego i pomorskiego.

 

Jednocześnie resort poinformował o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 59-letni mężczyzna zmarły w Grudziądzu, kobiety w wieku 84, 81, 89 i 74 lat oraz mężczyzna w wieku 59 lat zmarli w Warszawie, 83-letnia kobieta w Radomiu, 89-letnia kobieta w Zwoleniu i 85-letnia kobieta w Tychach.

 

ZOBACZ: "Możliwe, że dzieci nie wrócą do szkoły przed wakacjami" - przyznał minister edukacji

 

Większość osób – jak przekazuje MZ – miała choroby współistniejące.

 

Resort poinformował również, że ze względu na zdublowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu zgon, usunął go z wykazu ogólnej liczby zgonów z powodu COVID-19.

 

Ile wykonuje się testów?

 

Wcześniej w sobotę informowano o 184 nowych przypadkach zakażeń i 7 ofiarach śmiertelnych. 

 

Resort zdrowia podał, że w ciągu doby wykonano ponad 13,3 tys. testów. 

 

 

Nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad 25 tys. 273 pacjentami. Wyzdrowiało 981 osób.

 

Resort przekazał, że spośród 192 tys. 960 próbek, 184 tys. 397 dało wynik negatywny na obecność SARS-coV-2. Obecność koronawirusa potwierdziło 8 tys. 563 próbek. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,3 tys. testów.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe staje się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: 96-letnia Polka pokonała Covid-19

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe  złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne wejdą w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe będzie także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie