"Trzynastki" trafiły do 6,5 mln emerytów. "Kolejne wypłaty nie są zagrożone"

Polska
"Trzynastki" trafiły do 6,5 mln emerytów. "Kolejne wypłaty nie są zagrożone"
pixabay/beejees
"Trzynaste emerytury zostaną wypłacone zgodnie z planem" - zapewnia minister Maląg

Trzynaste emerytury trafiły już do około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę prawie 8 mld zł – poinformowała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Świadczenie, na które przeznaczone jest łącznie 11,7 mld zł, trafi do prawie 9,8 mln świadczeniobiorców w tym miesiącu. Pandemia koronawirusa ma nie stanowić zagrożenia dla wypłat.

Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wypłata trzynastych emerytur nie jest w żaden sposób zagrożona w związku z panującą epidemią koronawirusa. - Trzynaste emerytury zostaną wypłacone zgodnie z planem i nie ma powodu do obaw - przekonywała Marlena Maląg.

 

ZOBACZ: Petru: jestem przerażony tym, jak późno reaguje rząd. W kwietniu może być kolejna fala zwolnień

 

Podkreśliła również, ż pieniądze te trafiają do emerytów i rencistów razem z kwietniową emeryturą lub rentą, zawsze w terminie płatności świadczenia. - Nie trzeba składać żadnego wniosku – jeżeli dana osoba ma prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 r., to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę - zaznaczyła.

 

Szefowa resortu rodziny poinformowała, że dotychczas wypłacone zostało świadczenie dla około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę ponad 7,8 mld złotych.

 

981 złotych na rękę

 

- Łącznie wypłacimy 11,7 mld złotych dla około 9,8 mln świadczeniobiorców, a więc już ponad połowa z nich otrzymała pieniądze - podkreśliła Maląg.

 

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

 

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka - podzielona w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

 

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie