Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 18 kwietnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 18 kwietnia
PAP/Leszek Szymański

Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Polsce wynosi już 8742. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 kolejnych zgonach. W sobotę przybyły 363 nowe zakażenia. Do Polski dotarł transport szybkich, 15-minutowych testów, które mają w przyszłym tygodniu trafić na SOR-y. Podczas rozmowy Trump-Duda ustalano szczegóły polskiej wojskowej misji medycznej do Chicago.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.

 

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi już 8742.

 

- od początku epidemii zmarły 363 osoby

- sobota przyniosła łącznie 363 nowych zakażeń i 16 zgonów

- do tej pory wyzdrowiało 981 osób

- 2725 osób jest obecnie hospitalizowanych
- 11 8361 osób zostało objętych kwarantanną
- 25 273  pacjentów objęto nadzorem epidemiologicznym

- Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim – 1936, tam też odnotowano najwięcej zgonów - 107; najmniej w woj. lubuskim - 81 zakażeń, żadnego zgonu.

- wykonano 192 tys. 960 testów, z czego w ciągu ostatniej doby - ponad 13,3 tys.

 

ZOBACZ: Andrusiewicz: szybkie testy powinny trafić w ciągu tygodnia na SOR-y

 

Duda rozmawiał z Trumpem o polskiej misji medycznej

 

Rozmowa telefoniczna Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa trwała pół godziny i odbyła się z inicjatywy amerykańskiego prezydenta - przekazał szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. Przywódcy rozmawiali o dwustronnej współpracy w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walkę z nią oraz o współpracy gospodarczej. "Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago" - poinformował Szczerski.

 

- Jeśli chodzi o kwestię współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, to dotyczyła ona współpracy instytutów badawczych polskich i amerykańskich ws. badań nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. Tutaj jest deklaracja otwartości ze strony amerykańskiej - przekazał Szczerski. 

 

Dodał, że rozmawiano też o "nowoczesnych, szybkich testach na korona, które Polska chce pozyskać od USA, również w tej kwestii jest otwartość". 

 

ZOBACZ: Szpital jednoimienny nie chciał przyjąć pacjentów. Dyrektor został odwołany

 

Nie będzie powrotu do szkoły przed wakacjami?

 

Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami, teraz nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego na 100 procent – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem, najważniejsze zdanie w tej sprawie mają minister zdrowia i główny inspektor sanitarny. Jak dodał, na decyzje polskiego rządu nie wpłyną niemieckie postanowienia, że dzieci wrócą do szkół z początkiem maja.

 

Piontkowski był pytany m.in. o to, jak sobie wyobraża powrót do szkoły w sytuacji, gdy – jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski – będziemy musieli żyć z koronawirusem przez rok, a nawet dwa.

 

- Nie wiemy, na jakim etapie zagrożenia epidemicznego będziemy. Być może dużą część rygorów, która obowiązuje w tej chwili, będziemy musieli stosować przez dłuższy czas. Z drugiej strony może pojawić się możliwość powrotu do szkoły. Jeśli okazałoby się, że jest to możliwe w czerwcu, to tym bardziej we wrześniu – stwierdził w wywiadzie dla Interii.

 

ZOBACZ: Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej miał zostać zakażony koronawirusem. Cerkiew zaprzecza

 

Szybkie testy na koronawirusa w Polsce

 

Do Polski po raz pierwszy dotarły tzw. szybkie testy na obecność koronawirusa, które można wykonywać w ciągu 15 minut - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że tzw. szybkie testy w pierwszej kolejności trafią m.in. do pracowników służby zdrowia.

 

- To testy wykrywające antygeny. Trwałość i szybkość badania jest dużo większa. Trwa ok. 15 minut. Jest ich obecnie ok. 27 tysięcy - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Wojciech Andrusiewicz, rzeczniki Ministerstwa Zdrowia.

 

"Wprowadził nadmierne ograniczenia". Brazylijski minister zdrowia zdymisjonowany

 

Konflikt między prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro a szefem resortu zdrowia Luizem Mandettą zakończył się dymisją ministra. Bolsonaro oskarżał Mandettę o "zabijanie złotej kury, jaką jest brazylijska gospodarka" poprzez wprowadzanie w związku z Covid-19 "nadmiernych ograniczeń".

 

Prezydent wielokrotnie obwiniał go o stosowanie metod walki z epidemią, które "są gorsze, niż ona sama, ponieważ rujnują gospodarkę".

 

Mandetta opuścił swe stanowisko w chwili gdy - według piątkowego komunikatu ministerstwa zdrowia - liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Brazylii doszła prawie do dwóch tysięcy, a zachorowało dotąd 30 425 osób. Nowym ministrem zdrowia został lekarz-onkolog Nelson Teich.

 

ZOBACZ: Być jak Estonia. "Od wyborów korespondencyjnych lepsze e-głosowanie"

 

Wideo dnia - Światowe gwiazdy śpiewają dla służby zdrowia

 

Lady Gaga, Andrea Bocell, Stevie Wnd i Elton John - to tylko część światowej sławy gwiazd, które wystąpią w specjalnym koncercie "One World: Together At Home", który rozpoczął się w sobotę o 20:00. Muzycy grają i śpiewają w swoich domach. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na walkę z koronawirusem.

 

One World: Together At Home to pomysł ubiegłorocznej zdobywczyni Oscara Lady Gagi i organizacji Global Citizen. Do tej pory udało im się zebrać 35 mln dol. na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pieniądze będą przeznaczone na środki ochrony dla służby zdrowia i testy.

 

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie