Wnioski do ZUS ws. "tarczy". Przedsiębiorcy podpisują się "Jan Kowalski", bo tak było we wzorze

Biznes
Wnioski do ZUS ws. "tarczy". Przedsiębiorcy podpisują się "Jan Kowalski", bo tak było we wzorze
Polsat News
Do tej pory złożono ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej

- Aż 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy, m.in. brak podpisu. Pojawiają nam się też podpisy "Jan Kowalski". Prosimy, by nie przepisywać danych z wzorów wniosków, które przygotowaliśmy. Nagle nie staliśmy się Janem K. - apelowała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

Od 1 kwietnia w Polsce obowiązuje tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom epidemii. Uścińska mówiła na antenie Polsat News o najczęściej popełnianych błędach w składanych formularzach.


- Należą do nich, jak już wspominałam, brak podpisu, ale także błędny numer rachunku bankowego, nieokreślenie przychodu. Pojawiają się również liczne dopiski, które nie powinny mieć miejsca na urzędowym formularzu - wyjaśniała.

 

Wnioski z błędami wydłużają czas wypłaty świadczenia


Uścińska zaapelowała o staranne wypełnianie dokumentów.


- To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą - dodała.

 

ZOBACZ: Kompendium wiedzy o "tarczy antykryzysowej". Rząd uruchomił specjalną stronę internetową

 

Prezes ZUS zachęcała również do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.


- W tej chwili mamy 3 miliony 800 tys. zarejestrowanych profili. W ostatnim czasie przybyło ich 200 tys. Dostępna jest "ściągawka", jak założyć takie konto. Wnioskodawcy mogą to zrobić, korzystając ze swojej bankowości, przez ePUAP. My przez telefon również pomożemy. Korzystanie z PUE ZUS bardzo usprawnia naszą pracę - wyjaśniła.

 

WIDEO: prezes ZUS o wnioskach  składanych w ramach tarczy antykryzysowej

 

Do tej pory do ZUS trafiło 1,17 mln wniosków o pomoc w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej. Liczba ta ciągle rośnie. Najwięcej, bo ponad 783 tys. wniosków dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

ac/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie